Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

 (Bir daha) ŞEHİR HASTANESİ

 Sağlık Bakanı Recep Akdağ halef oldu yani gitti; şehir Hastanesi hikâyemiz bitmedi. Aynen selefi Ahmet Demircan’a devroldu.

İMDİ, derdimizi yeni bakana anlatacağız.

Nasıl mı?

“0”dan başlayarak.

***

Kemal Yazıcıoğlu vali, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) için en uygun arsa, zamanın orman fidanlığı, bugünün Botanik Parkı idi.

Ordu kamuoyu, daha doğrusu 24 Sivil Toplum Kuruluşu (STK) “akciğerlerimize dokundurmayız” dedi. Vali Kemal Yazıcıoğlu “akciğerlerimize dokundurmayız” diyen bir grup STK yöneticisini makamında kabul etti.

-Oraya yapmayalım da nereye yapalım?

Örnek; Ünye’den verildi. Ünye’de TOKİ konutlarının yapılacağı arazi istimlâk ediliyor. TOKİ orada para verip arsa alabiliyorsa, Ordu (Altınordu İlçesinde de) pek ala para verip arsa alabilir?

Vali Yazıcıoğlu:

-Önerebileceğiniz bir arazi varsa söyleyin, TOKİ konutlarını oraya yapalım.

-Var, Var efendim. (Dayı) Mustafa Çebi’nin böyle bir arazisi var.

Vali Yazıcıoğlu, not aldı. (Orduspor’un kuruluş ve daha sonraki yıllarda en büyük destekçisi Dayı Mustafa ile görüşüldü, pazarlıklar yapıldı. Sonuç Ünye Göbünalcı Mahallesi’ndeki araziye 2,5 milyon ödendi ise, o arazinin iki katı büyüklüğündeki araziye 1,5 milyon ödendi ve bugün gördüğünüz konutlar yapıldı.

***

Ordu’nun değil, Karadeniz’in en büyük “fidanlığı” meccanen (bilâ bedelle) gitmesi önlendi.

(Bu arada küçük uçakların -planör demek daha doğru- uçuşları için uygun pisttir, Ordu kamuoyunda tartışılsa da “kuvveden file” çıkmadı. Anlayacağınız bu konudaki söylemler bir proje çalışmasına dönüşmedi.)

***

Yeni Sağlık Bakanımız Ahmet Demircan: Devlet idaresinde süreklilik vardır, bir bakan gider diğeri gelir, başlanmış hizmetler ise aksamadan kaldığı yerden devam eder… Der mi der!

Bizim beklentimiz: yap/işlet/devret modeli, pardon Hazine arazisi bizden; makine, teknolojik yeterlilik sizden, gelin ortaklaşa bir Şehir Hastanesi yapalım, modeli (Kayseri/ Isparta örneği de ortada) pek sağlıklı gittiği söylenemez.

Efendim; döner sermayedeki parayı, teknolojik(!) yatırımı yapana vereceksiniz, çalıştırdığınız doktor da (devlet memuru gibi) alacağı maaşı bilecek.

***

Neyse; çalışanların kıdem tazminatlarının patronlara fazla yük getirmemesinin konuşulduğu bir dönemde, şehir hastanelerinin döner sermayesindeki paranın kim tarafından alınacağını mı tartışacağız…

Geçin efendiler, geçin!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.