Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

“Bir Şehrin Çığlığı” (2)

 Aynı başlıkla devam edelim.

Yalnız dünkü “ayrıntı”dan bir bukle:

“Sorunlu alan sadece Durugöl değil, nereye el atıldıysa bir çevre katliamıyla, Cumhurbaşkanının İstanbul için söylediği gibi “bir ihanetle” karşılaştık.”

***

Örneğin;  sahil yolu belediyenin değildir; transit yoldur! Adı üstünde: “Devlet Karayoludur”

Belediye, dolgu sonucu yolun iç tarafında kalan alanları, parselleyip sattı.  Satmadıkları birkaç parsel Belediye’nin uhdesinde (sorumluluğunda) kaldı.  SSK, Defterdarlık ve Belediye binası bu parseller üzerinedir. Şimdiki yerinde belediye binasının yapılabilmesi için Kazım Karabekir Caddesi’nin deniz tarafındaki binaların (imara açılamayan) parsel artıkları mal sahiplerinden bir anlaşmayla alınarak belediyenin oldu. Ondan sonradır ki, belediye binası yapılabildi. Yalı (Aziziye) Cami ile Fidangör arası kazanılan parseller ise ihale ile satışa çıkarıldı. Belediye satılan parsellerin parasını üç taksitte almayı düşünüyordu, düşündüğü gibi olmadı. Taksitleri zamanında ödemeyenlerle epey sorun yaşandı. Bu bir tarafa… Belediye’nin orada yüksek katlı binalara izin vermesi, ilk “katliamdı” ve “ihaneti” meşrulaştırdı. 

Ayrıca, sahil yolundan Fidangör’e araç girişlerinde sorun yaşanıyordu. Girişin sol tarafındaki binaya ruhsat verilmişti. Ruhsat veren belediye, oraya bina yaptırmak istemeyen de belediye oldu! Davayı o parseli alan ve Özel Hastane yapacağım diyen kazandı.  

Taşbaşı Mahallesi’nin başlangıç noktası eski vali konağı. Rıhtıma kadar uzanan alanda yapılan apartmanlar ise Ordu’da bir ilkti ve imar felaketi yaşattı. Sıtkıcan Caddesi’nden cephe alan o apartmanların, üç kat yapma hakları var. Gel gör ki Mimar Salih Doğru üç kat da zemin altı yaptı. Bu nasıl olmuştu (?) bilemiyoruz. Bilenler mimar ve mühendislerdi.  Örneğin Sagra binası diye yapımına başlanan görkemli binanın mimarı Vedat Dolakay’dı.  Vedat Dolakay siyasetçi, Ankara belediye başkanlığı da yapmış bir isim. 

***

40 yıl sonra İstanbul’da, üzerinde bir pankart. İleri geri dolaşan Enis Ayar.

Çok geçmez yanındaki zevat ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş gelir.

Enis Ayar’a; ‘Siz ne iş yapıyorsunuz?’ diye sorar.

Enis Ayar’da cevap hazır:

-Meyhaneciyim, efendim! 

***

Topbaş’la, Enis Ayar arasında geçen bu diyoloğu, kameraya alıp, Enis Ayar belgeseliyle ölümsüz yapan da Berke Baş! (Torunum Mir Dünya’nın annesi)

 Enis Ayar’ın sırtında ve göğsü üzerindeki asılı (ölüm) fermanda ne yazdığını merak ettiniz değil mi?

Hadi Merakınızı giderelim:

M.Ö.

ORDU

Taşbaşı konakları…

M. S.

ORDU

Sağra binası

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.