Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Bir yaş daha büyüdük

Sadece yerel basında değil, yaygın basında da geçerli olan bir kural var; Gazetelerin işletme sorumluluklarını taşıyan kişiler genellikle işletme eğitimi görmeyenlerden oluyor... Tek bildiğimiz: “şunu yaparsak gazete tarafsızlığını sürdürür; bunu yaparsak tarafsızlığımızı kaybederiz!”.

Bu gelir elde etmek için de böyledir: “Şunu yaparsak daha fazla gelir, şunu yaparsak daha az gelir elde ederiz!”.

 Bu anlayış çalışan personel için de böyledir.

Haber merkezinde çalışanlar; gazete ekonomisi ile ilgilenmezler. Akılcı kaynak kullanma alışkanlığı hiç yerleşmemiştir. Onların işi varsa da yoksa da yurt ekonomisidir; yöre ekonomisidir.

***

Basın işletmeleri ya da patronlar; ben işe başladığım yıllarda pratik bir maliyet hesabı yaparlardı. Efendim; Kâğıt-1, işçilik-1, - kâr-1.

Bu maliyet hesabı bugün Kağıt-1 işçilik-1 şeklindedir. Kâr işin hümanizmasıdır, yani hayal hanesi...

Gazetecilikte kâr düşünen, şansını başka başka işlerde aramalıdır.

***

Bugün kör/topal da olsa yerel basınımıza teknoloji girmiştir. Daha albenisi olan gazeteler yayınlanmaktadır. Eski tip çalışan işletmelerin çıkardığı siyah-beyaz gazete maliyeti birse, ofset baskı yapan (renkli –renksiz farketmez) gazetelerin maliyeti ikidir. Yerel (artık yerellikte kalmadı, bölgesel) basında artan maliyetlere ters orantılı ikinci gelişme ise, resmi ilân gelirlerinin azalmış olmasıdır. Benim işe başladığım yıllarda gazetelerin yüzde 80 finansmanı resmi ilânlardan sağlanırdı. Bugün bu tersine dönmüş haldedir. Artık, matbua işlerinden elde edilen gelirin önemli bir kısmının gazeteye aktarılmasıyla okuyucunun karşısına çıkılmaktadır.

***

Bir de günlük gazete, kısıtlı bir zaman kesiti içinde hazırlanıp/dağıtıma gönderileceğinden, zamana karşı da yarışmak zorundasınızdır.

Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum; 25 yıldır okuyucu karşısına çıkan OrduOLAY, sağlıklı bir gelişmeyi gerçekleştirebilmişse, bu gelişmenin içinde çalışanları kadar siz okuyucularımızın da katkısı yadsınamaz.

Dilerim; bu heyecanımızı kaybetmeyiz.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.