Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Bölge Ekonomisi Nereden Nereye?

Ünye Çimento Fabrikası Ordu ili hudutları içinde en büyük sanayi yatırımıdır.  1969 yılında inşasına, beş yıl sonra da çimento üretimine başlamıştır. Yılda 2,5 milyon ton üretim kapasitesi ile Türkiye’nin ilk 500 sanayi kuruluşundan biridir.

Şimdi adı Altaş Yağ Sanayii olan Soya Fabrikası, Ünye Çimento Fabrikası’ndan 10 yıl önce 1964 yılında yağ üretimine başladığı hâlde, yatırım ve istihdam bakımından liderliği Ünye Çimento Fabrikası’na kaptırmıştır.

Az sonra buraya döneceğim.

On dönümlük bir bahçeden ortalama 640 kilo üretim yapılmış olsa da, fındığın başkenti Ordu’dur ve 1935 yılından bu yana işleme tesisleri vardır. 50’li yıllarda Ordu ili hudutları içinde bildiğim kadarıyla, 40’a yakın fındık işleme fabrikası vardı. Mevsimlik de olsa Fiskobirlik (kooperatif) fabrikaları dahil her fabrikada 40-50 çalışanı vardı. Sagra Fındık Entegre Tesisleri kurulduktan sonra bu sektörde çalışan sayısı abartısız ikiye katlanmıştır.

Diğer bir ayrıntı, çoğu fabrikanın kapısında “ithalat-ihracat” yazmasıdır. Ordu sadece imalat değil, ithalat-ihracat yapan firmaları ile de bölgenin önemli bir sanayii şehridir.

Bunu bir tarafa yazalım.

***

Samsun, tütün fabrikaları ile Rize, çay işleme tesisleri ile Trabzon bölgenin başkentidir; Doğu ve Güney Anadolu’ya açılan önemli bir kapı, ticaret merkezidir.

Diyeceğim o ki; Cumhuriyetin ilk ve onu takip eden sonraki yıllarda sanayileşme, fabrika yapan fabrikalar kurma her müteşebbisin hayaliydi. Büyümek, büyümek daha fazla istihdam sağlayan işletmeler açmak, ilde hatırı sayılır, saygın bir “işveren” olmak önemliydi.

***

Ordu ili o ve sonraki yıllarda çevre il ve ilçelerden önemli bir göç alma merkeziydi. Sonraki yıllarda kırsaldan kente göç hızlandığında ise bu tersine döndü artık Ordu göç veren iller sıralamasında ilk on il arasındaki yerini aldı. Zamanla bu kaçışın tersine döneceğini söylemek de mümkün değil.

Ha şunu söyleyebilirsiniz, savaştan kaçan Suriyelilerin bir kısmı, buradadır.  Kabul! Bunların ekonomiye katkıları şu kadar?  Mahalleler kurdular, iş ve mesken sahibi oldular diyemeyiz. Bu konuda elde bir veri yok.

***

Başa dönersek:  Altaş Yağ Sanayinin kurulu olduğu alan bugün kent içinde sayılır; keza Ünye Çimento Fabrikası da!

Çare?

Kahraman mahalle bakkalını koruma kanunu çıksın, AVM’ler kentlerin 5 kilometre dışına taşınsın deniyordu. Biraz da sanayii tesislerinin nerelerde kurulacağını tartışmamızın zamanı geldi sanırım.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.