Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Burdur Kararı Kimi Bağlar?

“Burdur Kararı Beni Bağlamaz” diyenlere sormak lazım: Burdur Kararı Kimi Bağlar?

Bu tartışma sadece Ordu Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında yapılmıyor; başta İstanbul, Ankara olmak üzere birçok ilimizin Büyükşehir ve ilçe belediye meclislerinde tüketiciler adına soruluyor: Burdur Kararı kimi bağlar?

***

Şehir içi yollar ve sokaklarda kısa süreliğine aracınızı park yapıp, kalkarsanız otopark ücreti ödemezsinizle başlayan tartışma üzerine bu yazdığım beş ya da altıncı yazı. Burdur Tüketicileri Koruma Derneği Başkanı Kemal Arslan’la Türkiye Çevre Platformu’nun (TÜR-ÇEP) iki ayda bir yapılan Bölge toplantılarından birinde tanıştım.  Kemal Arslan, verdikleri hukuk mücadelesi sonunda, Burdur cadde ve sokaklarından otopark ücreti alınmasını önlediklerini anlattı. Kendisinden Danıştay 8. Daire’nin verdiği kararı istedim. “Google gir, BURTUKODER yaz, karar orada var, ayrıca yerel gazetelere yaptığım açıklamaları, çıkan haberleri orada bulabilirsin”

Velhasıl Burdur kararı “emsal olur” düşüncesiyle yazı/çiziktirip durduk. Bugün öğrendim; kazın ayağı hiç de öyle değilmiş! Sonra “her koyun kendi bacağından asılırmış”  onu da öğrendim.

Bir kararı 8. değil; hangi “Daire” verirse versin, o karar o ili ya da ilçe belediyesini bağlarmış(!) emsal sayılmazmış! Biz sayılır sanıyorduk; on da bu vesileyle öğrenmiş olduk… 

***

Fazla değil, yakın tarihli bir kayıt, bakın ne diyor: "Vatandaşların bundan sonra ücret ödememelerini, uygulamaya yönelik olarak belediyeler hakkında suç duyurusunda bulunmalarını, hem de tazminat davası açma hakkı doğduğunu ikinci bir kararla tescil ettik. Nasıl vatandaş kanuna uyuyorsa, belediyeleri, bakanları, idareyi, kamu görevlilerini hukuka uygun hareket etmeye ve mahkeme kararına uymaya davet ediyorum. Uymayan kamu görevlileri hakkında vatandaşın suç duyurusunda bulunmasını talep ediyorum." (*)

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, İstanbul ve Ankara’da cadde ve sokaklardan otopark ücreti alınmasın haberi (Hürriyet, 24.Ekim 2013)

***

Biz yine davanın başladığı mahalle gidelim, Burdur Kararının emsal sayılıp sayılmayacağını bir de Kemal Arslan’dan dinleyelim;

“BURTUKODER Başkanı Kemal Arslan, Burdur Belediyesi'nin kararı temyiz etme isteminin de Danıştay tarafından reddedildiğini belirterek, “Burdur Belediye Başkanlığı, Danıştay kararına, ‘karar düzeltilmesi' talebiyle yine itiraz etmiş, Danıştay bu istemi de yerinde görmeyerek itirazı reddetmiş, karar kesinleşmiştir. BURTUKODER olarak 5 yılı bulan bir hukuk mücadelesi sonucu, sadece Burdur'daki uygulamayı değil, tüm Türkiye'de cadde ve sokaklardaki ücretli otopark uygulamasını durduracak emsal bir kararı çıkartmış bulunmaktayız”

Evet! Bir defa daha söyleyelim, pardon yazalım:

Mehmet Arslan; “Yaşadıkları kentlerde bu sorundan rahatsız olan kişi ve kuruluşların talep etmeleri halinde, dava süreciyle ilgili belge ve bilgileri paylaşabileceklerini de” bir not olarak düşelim.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.