Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Büyükşehre Bir İki!

Gazete  “CHP yine karar veremedi” başlıklı habere bir de ara başlık atmış:“üç ihtimal daha var...”

“Üç ihtimal daha var…” dedikten sonra ne gelir? Onu da yazsalardı bari…

Konu konuyu açar: Sosyal Medya atağa kalkmış, herhâlde CHP’ye öneride bulunuyor: Sadece Ordu değil bütün dünya tanıyor onu… Kim mi? Büyük boy bir fotoğrafla Enis Ayar ekranda… Yerel gazetelerde de yer aldığına göre haber değeri var.

 Yalnız, bu haberin internet ortamında dolaşıma sokulduğu saatlerde Enis Ayar, İstanbul’da! Kendisini Türk doktorlarının şefkatli ellerine bırakmış vaziyette… Anjiyo başarılı geçer, sevdalısı olduğu kentine dönerse, soracağız tabii..

Adaylığını herhangi bir kanalda açıklamadığın hâlde, gönüllerin Büyükşehir adayı olmuşsun…

 CHP’ye; Büyükşehir Belediye Başkanı Enis Ayar, hayırlı olsun!

***

Sahi, CHP adı var, adayının sanı yok!

Kapalı kapılar ardında seçim yaparsan, şom ağızları kapatamazsın, onlar, senin yerine CHP’ye aday seçerler.

Aslında bu yetkinin,  önseçime katılacak üye ve delegelerden alınıp,  Parti meclisine, oradan da Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na aktarıldığını biliyoruz.

Artık, kimse CHP için bir büyükşehir belediye başkanı arayışına girmesin. En uygun aday bulunup önümüzdeki günlerde açıklanacaktır.

CHP Ordu il teşkilatı da seçmenden gelen baskılardan ve girdiği bunalımdan kurtulacak, güzel bir “ooh” çekecektir.

Ben böyle diyorum ama seçimlere şunun şurasında 55 gün kaldı; daha önce kampanya başlatmış olan AKP adayı M. Hilmi Güler’e yetişmek için geceyi gündüze katarak iyi bir çalışma göstermesi gerekir. 

Bu konuda, genel merkezden profesyonel yardım talebinde bulunulması da şart!

Mahalli seçimlerde başarılı bir sonuç  almanın yeni adresi kentler değil, kırsal… Kentlerden kırsaldaki mahallelere -seçim dolayısıyla-  önemli bir nüfus kayması oldu. Muhtar seçimlerinde karar ve yetki sahibi olmak, eski –feodal- bir alışkanlık da olsa bu yüzyılda da önemini yitirmiş değil.

Feodal düzende, Osman-ı Âli’nin verdiği yetkiyi kullanmak, devlet katında saygın bir yer edinmekti.

Tanımlama için bundan daha âlâsı olabilir mi?

-“Mühür kimdeyse, sultan odur!

CHP ‘ye Ordu için, bir büyükşehir belediye başkanı adayı  ararken, bakın nerelere geldik!

***

Medya Notu:

Türkiye Nüfusu yuvarlanarak 82 milyon oldu.

İyi de oldu. Yalnız, bir sayı var ki, hiç de sevindirici değil… Efendim; Nüfusumuzun Yüzde 7,7’si artık kırsalda, Yüzde 92.3’ü kentlerde yaşıyor.

Şaşırtıcı olan şu: 30 Büyükşehir var. Bunların köyü yok. Mahalleleri var. Rakamların hızla değişmesinin altında yatan bu…

Türkiye’de hâlâ “Köylü Milletin Efendisi’” diyenler var.

 Cumhuriyet kurulduğunda (tersten okuyun) milletin efendisi nüfusu yüzde 92,3’tü. Kentlerin nüfusu ise yüzde 7,7 idi. 100 yıl sonra, kırsalda kala kala bu kadar “efendi” kaldı.

Zor oyun bozarmış… Adayların bu husussu da dikkate almasında yarar var.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.