Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Dalgadan enerji

Uzun aradan sonra, Pazar yazısı yine “Yenilenebilir Enerji” olacak.

Hatırlatalım, üç gün önce Ordu Olay’da şöyle bir haber çıktı: Karadeniz’in Hırçın Dalgaları Elektrik Enerjisine Dönecek”!

Projenin sahibi Karadeniz Teknik Üniversitesi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünce hazırlanan “Dalgadan Enerji” projesi sizin de dikkatinizi çekmiştir.  Proje için 1 milyon 350 bin lira bütçe ayrılmış. Proje sorumlusu Prof. Dr. İsmail Hakkı Altaş’ın anlatımına göre; “Bir balıkçı barınağının set kısmına dalga enerji sistemi yerleştirilmesi sayesinde elektrik enerjisi elde edilebilecek.”

Dalga enerjisinin avantajlarını da yazıp bu bahsi kapatalım:

*Temiz ve sınırsız bir enerjidir. Gerekli enerji için hiçbir şekilde atık üretilmez.

*İlk yatırım dışında başka yatırım gerektirmez.

* Deniz üzerine kurulduğu için tarım alanlarına, insan ve hayvanların yaşam alanına zarar vermez.

*Dalyan görevi gördüğü için deniz canlılarının çoğalmasına yardımcı olur.

*Çalışması ve bakımı oldukça ucuzdur.

Bağlayıcı cümle: Fosil yakıtlardan elde edilen enerji kirlidir. Dalga, Güneş ve Rüzgârdan elde edilen enerji ise temizdir.

***

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, “Ordu yerli otomobile katkı sağlayacak güce sahip” açıklamasını yapınca, ister istemez konuya yandan biz de müdahil olduk.

Otomobile değilse bile, iç döşemesine talibiz ve bunu yapacak eleman ve birikimimiz tamdır.

***

Bursa’da Tofaş fabrika açınca,  yan sanayi yerden biter gibi çoğaldı. Bursa nüfusu Tofaş’tan önce birse, Tofaş’tan sonra ikiye katladı. Dolayısıyla Bursa’nın havası değişti; hava kirliliği de o nispette arttı.

Badema konumuz “temiz enerji”,  otomotiv sanayinde de, temiz enerjiye hızlı bir geçiş olduğunu söyleyelim.

Kısaca egzoz borusundan çok az veya hiç salınım çıkarmayan elektrikli araçların 2000 yılında görücüye çıktığını biliyoruz.  18 yıl sonra bizim yapacağımız otomobil, Dünya’daki gelişmelere bakarak,  tercihimizi elektrikli araçlara yöneltmeliyiz.

Bazı dostlarımız hoşlanmayacak ama ABD’de 2016 yılında 400 bin elektrikli araç satılıyor.

İstanbul/Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde yine 2016 yılında katıldığımız bir çevre toplantısında Belediye Başkanı Ali Kılıç, belediyenin çalışmaları hakkında bilgi verirken iki konu üzerinde önemle durdu.

15 adet elektrikli çöp toplama aracı aldıklarını; park ve bahçelerin sulanmasında da, dönüşüme sokulmuş, atık sulardan yararlandıklarını söyledi.

Demek ki,  yenilenebilir enerji kullanarak, kentlerimizin hava kirliliğinde yüzde 55 gibi azalma sağlanabilir.

***

Bu konuyu şöyle bitirelim:

Elektrikli araçların aküleri 2009 yılında hacim olarak araçlarda daha fazla bir alanı kapatıyordu ve modellenmiş pil maliyetleri2009’da 1000 dolar, 6 yıl sonra aynı pili (tabii elektrikli araçların piyasada artmasının da bundaki payı unutulmamalı) 70-80 dolara satılıyor.

***

Eski teknolojiyle petrolle çalışan araç üretmeye kalkarsanız, dünya pazarında sadece nal toplarsınız. Bu da biline...

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.