Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Demokrasiler Ve Örgütlü toplumlar

Başlığı değiştirip,” kıssadan hisse” demeye devam edeceğim.

Demek istediğim o ki; ders alınmazsa, birbirimizi daha çok yeriz.

Örneğin şu “evet”, “hayır” meselesi…

Her ‘medeni’ ulus bu yolu dener. Yasama yetkisi olan TBMM bir yere kadar, yasalarda düzenleme yapabilir. TBMM’de yapılan bu düzenleme örneğin 550 milletvekilinden 330 ila 366 arasında bir kabul oyuyla geçmişse, halkoylamasına başvurulur.  Kabul oy sayısı eğer 367 ve daha üzeri ise (yasa değişikliği gerçekleşmiş sayılır), halkoylamasına gidilmez.

1982 Anayasa’sının 18 maddesinde yapılan değişiklik (kimine göre sistem, kimine göre rejim değişikliği) 16 Nisan’daki halkoylamasında 80 milyonun nüfusun önüne kondu. 58.266.349 seçmenden kaçı sandığa gidecek, kaçı gitmeyecek(!) bugünden kestirmek zor.

Yüksek Seçim Kurulu, 18 yaşını doldurmuş tüm seçmenleri içeren listeleri muhtarlıklarda askıya çıkardı. Listelerde isimlerini bulamayanlar ilçe seçim kurullarına gidip, gerekli düzeltmeyi yapabilirler.

***

Görüyorsunuz, sandığa gidene kadar tercihini “evet” ya da “hayır”dan yana kullanacaklar arasında bir ayrım yok. Eşit şartlarda iki yurttaş, biri “evet”çi, biri “hayır”cı.

Sonra, bu iki yurttaş, aynı mahallenin insanı… Aynı sokakta yürüyor; karşılaştıklarında birbirlerine hal hatır soruyor, “sağlıcakla kal” deyip işlerine güçlerine bakıyorlar.

 Buraya bir nokta koyalım.

***

Gel gelelim, demokrasiler örgütlü toplumlardır. Sadece siyasi partiler “demokrasimizin” vazgeçilmezi değildir; Sivil Toplum Kuruluşları -Sendikalar, Odalar, dernekler- de vazgeçilmezlerimizdir.

Buraya da bir nokta koyalım.

***

Şu sıra, yani referandum öncesi bir alan çalışması yapılıyor. Alan çalışmasında, namı dünyaca kabul gören birinin “bireysel” çalışması başarılar olabilir. Aslolan örgütlü çalışmadır. Sol jargonda “örgütlü on kişi, örgütsüz on bin kişiye bedeldir”, sözü boşuna söylenmemiştir. O nedenle iki örgütlü güç AKP ve CHP, halkoylamasında (siz isteseniz de istemezseniz de) başı çekiyor. Sahada daha çok bu iki partiyi görüyorsunuz. Siz ne kadar “bağımsız çalışma gösteriyorum” deseniz de bu iki örgütlü gücün çekim alanı dışında kalamazsınız…

Mutlaka birinin rüzgârı tercihinizin de belirleyicisi.

Buraya da bir nokta koyalım.

***

İMDİ, bileği kuvvetli olan, ya da iktidar gücünü elinde bulunduran, tercihini “evet”ten yana kullanmayanları, “sen şu’cusun sen bu’cusun” diye suçlarsan; çalışmasının önüne her türlü engeli koyarsan, ne o mahallede, ne o kentte ne de o ülkede dirlik/düzenlik olur.

Altta kalanın canı çıksın…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.