Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

“Devlet Partisi” CHP

 

1990’lı yılların CHP’sinde genel sekreterlik gibi önemli bir görev üstlenen hemşerimiz Ertuğrul Günay, çok önceleri 1973 yılında -genç bir CHP’li olarak- partinin açtığı bir yarışmaya katıldı. Milliyet Gazetesi o yarışmanın birincisinin yazısını şu manşetle verdi:

 “Devlet Partisi’nden Halkın Partisi’ne”

 Buraya bir nokta koyalım.

***

Cumhuriyetin 10’ncu yılı.

Atatürk diyor ki:

- “ Vatandaşlarım;  az zamanda büyük işler başardık!”

Buraya da bir nokta koyalım.

***

Yıl 1945! “Milli Şef” İsmet İnönü, olağanüstü parti kongresinde:

“Bizim tek eksiğimiz Hükümet partisinin karşısında bir parti bulunmamasıdır.”

Buraya da bir nokta koyalım.

***

Çok partili siyaset, zaman zaman önemli darbeler yese de 73 yıldır yıkılmadı; çok şükür, ayakta!

Cumhuriyetin kazanımlarına gelince…

Devlet (siz hükümet olarak okuyun) sadece alt yapı hizmetleriyle uğraşmıyor; çiçeği burnunda özel sektörün başaramadığı alanlarda önemli yatırımlara giriyor.  Beğenirsiniz beğenmezsiniz  (güdümlü de olsa) tarım birlikleri kuruluyor. Adına da “Karma Ekonomi” dedikleri bir model!

Yedi düvele savaş açmış, ulusal bağımsızlığını kazandığında tüm dünyanın “mazlum uluslarının” kurtuluş umudu olmuş bir ülke; Türkiye Cumhuriyeti!

1970’li yıllara gelene kadar devlet malı deniz... Her fabrikanın kapısında özel sektör nöbette.. Sadece Ereğli Çelik Fabrikası’nın kapısında 200’e varan özel ve güzel demir tüccarı…

Nihayet,  ‘az gittik uz gittik’ bugünlere geldik. 1923- 1950 arası devlet yatırımı 130 milyar, özel sektör yatırımı ise 30 milyar! Türkiye İşçi Partisi (TİP)’in 1970 yıllarında hazırladığı bir raporda bunlar yazıyor. Parti; “bu yatırım halkın, özel şahıslara peşkeş çekilmesine müsaade etmeyeceğiz” dese de bugün bu servet el değiştirdi. Artık her şey, özelleşti!  Özel ve güzel sektör bugünkü siyasetin de temelini oluşturuyor. Kimse çıkıp da: “Özel sektör ülkede işsizliği azaltamadı, Devlet “fabrika yapsın, istihdam sağlasın” demiyor.

 CHP işte böylesi bir ortamda 26’ncı Büyük Kurultay’ını yapıyor. Bakalım; sandıktan Devlet partisi mi, yoksa -emek saiklerinin partisi- CHP diyenler mi, önümüzdeki zor süreçte görev üstlenecekler!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.