Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Diyetisyenin Önerisi 5 Ceviz

Bir önceki yazımız şöyle bitiyordu: “’Ceviz kurdu içindir’  yazan tarım ilacı yok. Varsa böyle bir ilaç bizimle de paylaşmanızı hassaten rica ediyorum NOKTA!”

Konu burada cevizi 80 santim derinlikte kuyu açıp, 8 metre ara ile dikmedin… Fidanın altındaki ana sürgünü kesip kılcal damarların araziye daha fazla dağılmasını sağlayacak geniş bir taş üzerine yerleştirmedin… Fidanın daha kolay suya ulaşımını zorlaştıran killi topraklı bir arazide ekim/dikim yapmanız yanlıştı, değil; asıl sorun  “ekolojik koşullara fidanın adaptasyonudur”.

Konuya buradan bakıp, Şebnem Haskınacı’nın tespitleri üzerinden Ceviz yetiştiricisi üreticilerimizin nelere dikkat etmesi gerektiğine bakacağız.

“Ceviz ağaçları toprak bakımından seçici olmamakla beraber, genellikle derin ve iyi drene olmuş, taban suyu seviyesi 2-5-3 metreden yukarı olmayan, fazla su tutmayan gevşek, süzek, çakıllı, kumlu, tınlı, siltli, alüvyonlu topraklardan hoşlanır. Ceviz kirece dayanıklıdır ve alkali toprakları sever.”

Alıntı biraz uzun oldu. Tahammüllerinizi daha fazla zorlamamak için kısa kısa birkaç dokunuş daha yapacağım.

Yalova cevizi Akdeniz ve Ege dışındaki tüm bölgelere önerilir.

Yalova cevizi hastalık ve zararlılara mukavimdir.

İç kurdu, sulama ve güneş yanıklığına karşı oldukça hassastır.

***

Ceviz yetiştiriciliğini tartıştığımız fındık üreticileri ısrarla en iyi ceviz dedelerimizin Tokat yöresinden getirip diktikleridir.

Acaba öyle mi?

Tokat Cevizi hakkında Şebnem Haskınacı’nın araştırmasında şunlar yazıyor:

“Tokat cevizi; ceviz yetişen tüm bölgelerde yetişir. Çok ince kabuklu, içi dolgun, beyaz renklidir. Kabuktan kolay ayrılır. Yalova-1, Yalova-3 çeşitleriyle tozlanır.”

Bir başka husus:  “Ceviz ağaçları her yıl budanmaz. Her yıl ve düzensiz budama verim düşüklüğüne neden olur.”

***

Önce şunun altını çizelim, Türkiye ceviz ihracından çok ceviz ithalatçısı durumundadır.

Örneğin 1999 yılında ceviz ihracından ülkeye 658.607 dolar girdi sağlanırken, aynı yıl 1.453.254 dolar ödeyerek ceviz ithalatı yapılmıştır. 

 Yıllar içinde bu rakamlar aşağı yukarı oynasa da Türkiye ceviz ithalatçısı bir ülke konumundadır.

Bize ceviz satan ülkeler sırasıyla, Bulgaristan, Romanya, Özbekistan ve Gürcistan’dır.

Şebnem Haskınacı’nın tespitlerine göre: “Yurtdışı pazarlama faaliyetlerini yürütecek herhangi bir birliğin olmaması yüksek üretim potansiyelimize paralel bir ihracat hacmimiz olmamasının başlıca sebepleri arasındadır”.

 

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.