Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

DÜN DURUGÖL, DURUGÖLDÜ!

AKP Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu; ‘Durugöl göldü, göl değildi’ tartışması başlattı.

Bir çocuk, 81 yıllık yaşantısının, 7O yılını hayda hayda hatırlar. Akyazı ve Bucak Mahallesi’ndeki bahçelerimizde mısır soya tarımı yapardık. O yıllar Akyazı’da fındık dallarının boyları çocuk boyum kadardı. Yaz ayları geldiğinde, diğer çobanlarla birlikte Ordu/Giresun şosesinin sağlı/sollu derin hendeklerinde ineklerimizi otlatırdık.  Taşbaşı Mahallesi’nde (memur/öğretmen olanlar hariç) çoğu esnaf komşumuzun ineği; bizim fazladan mandamız (camışımız), bir de eşeğimiz vardı. O nedenle rahatlıkla söyleyebilirim orası “bataklık” değil; DURUGÖLDÜ! 

***

Bu ön bilgiyi vermekle yetinmeyelim;  1895 tarihli Trabzon İli Salnamesinde Ordu Kazası civarında ihsas olunan pirinç çeltikleri kasabanın taze havasını bozmakta idi. Ayrıca kasabanın gelişmesinin artması sonucunda hükümet işlerinin temini, çeltiklerin kaldırılması, yerine fındık fidanları dikilmesi cihetine gidilmiştir.

Devam edelim.

Güzelordu Gazetesi 1945 yılı aralık ayında şunları yazıyor:

“Durugölü kurutma işine Eylül ayında başlandı.  Aralık ayında gölün kurutulma işi bitirildi. (*) Durugöl’ün sahası 16 bin metrekare, orta kısmının derinliği ise 2.60 metredir”

Gazetenin haberine göre, DURUGÖL’le birlikte çevredeki bataklıklar da kurutuluyor. Toplamda  69 bin 800 metrekare alan tarıma elverişli hale getiriliyor.

***

1895 yılından bugüne 123 yıl geçmiş… Bizler bataklıktı, bataklık değildi tartışa duralım; kuş cenneti Durugöl hâlâ orada!

 Siz sağını solunu yükseltirseniz, düz ovada su akarlarının önüne duvarlar çekerseniz; 1956 yılındaki büyük selde olduğu gibi Melet’le Civil ırmağı birleşir, tüm tarım arazileri su altında kalır.

(O selde, Yeni Mahalle Bülbül Deresi kenarındaki harmanımızda serili fındığımız sele gitmiş, bahçe evimizin alt katı bir metreye yakın suyla dolmuştu.

***

Buradan şuraya varmak istiyorum: Çeltik sulu tarımdır. Sivrisinek üreme (sıtma)  tarlalarıdır.

Bu tarımın yasaklanmasıyla olan şudur:  Ordu Kasabası hükümet memurlarının ve ahalisinin yaz aylarında Çambaşı yaylasına çıkmalarına gerek kalmamıştır. 

***

Bu konuda son söz Durugöl Mahallesi Muhtarı Haluk Aslan’ın:

Ne diyor bakın!!!

“Burası çok katlı imara açılırsa Durugöl nefes alamayacak… Burayı bir kuş cenneti parkı yapalım”

***

A dostlar, Ordu sevdalıları… Bundan çok önceleri Boztepe’den Ordu’ya bakıp seslendiğim gibi sesleniyorum…

Eeeeeyyyy beton hanelerde oturanlar…  Daha çok betonlaşmaya karşı çıkma zamanı gelmedi mi?

***

Medya Notu:

 Kırşehir Seyfe Gölü 15 bin hektar, buharlaşma nedeniyle bugün beşte/biri kayıp, üç bin hektar… Seyfe Gölü kuş cennetinin kurtulması için eyleme gittiğimizde gölün ortasının derinliğinin 1,5 metreyi geçmediğini öğrenmiştik. 

 Diyeceğim o ki yok etmek kolay!  Kurtarmak sevdamız olmalı…

(*) Sıtkı Çebi, Ordu Şehri Hakkında Derlemeler ve Hatıralar, ORSEV Yayınları, Kültür-Tarih Dizisi 6, 1. Baskı (2000) kitabından yararlanılmıştır.

 

 

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.