Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Dünya çevre günü ve... (*)

O. Rüştü BAŞ

“Yazımıza yaşamsal bir soru ile başlayalım…

Dünya üzerinde soluklanan 6 milyar insan ve katrilyonlarca canlı türü var. Bu türlerin temiz bir çevrede yaşama hakkını savunuyor musunuz?

Soruya "Evet!" dedinizse,

       - Siz, mangal yürekli bir dünya vatandaşısınız!
Dünyada sadece 'insan türünün' esenliğini ve ya­şama hakkını savunuyorsanız, sizinle konuşacaklarımız var...

-       Neden mi?
Anlatayım:

-            Siz yaşamın umarlı savunucusu iseniz, siz çevre dostu, siz dünya geleceklisi iseniz, siz, önümüzdeki yüzyılda dünya nüfusunun 4.8 milyar artacağını da biliyorsunuz demektir...

Siz, kısa zamanda dünya nüfusunda görülecek patlamanın, yeryüzü doğal kaynaklarının da azalması­na; suyun, havanın, toprağın tahribine, yağmur orman­larının büyük ölçüde mahvına yol açacağını da biliyor­sunuz demektir.

Siz, ormanların yüzde 40'nın son 20 yılda yok oldu­ğunu da, ırmakların aşırı buharlaşmadan daha az aktı­ğını da, derinliği kimi yerde 1000 metreyi bulan Hazar denizinin kuruyacağını da, Ozon tabakasındaki incel­meleri de biliyorsunuz demektir.

Bu ve benzeri örnekleri artırır ve çözüm önerileri bulamazsak, dünya bizi almasına alacak, tartmasına tartacak ama nimetlerini epey bir kısacak sanırım..

İşte bu noktada çözüm önerileri sunmanız lazım. Gelişmekte olan ülkelerin aile planlamalarına, sağlık problemlerine, doğal kaynaklarını bilinçli kullanmalarına yardımcı olmamız lazım. Su, evet su kullanımına bir düzen, getirmek lazım. Sudaki kirlilik bugün 15 milyo­nu aşan nüfusuyla İstanbul'u zorluyor. Herkes kaynak suyu peşinde, pet şişeleri ev ev, işyeri işyeri dolaştırılı­yor... Su satan kazanıyor... Bugün Ordu'da da biraz farklı ama aynı görüntüler yaşanıyor.. Çıkın şöyle bir kırlara, kır çeşmelerinin başında ellerinde plastik bi­donlar kuyruk olmuş insanlar görürsünüz. Temiz su pe­şindeler... Oysa doğa kirli ise, su da kirlidir!. Doğal su, dinlendirme havuzlarına alınan ve klorlanan şehir su­larından insan sağlığı için daha da zararlıdır.

(Örnek yeni: 1 Haziran 2002, gazeteler) Dünya Sağlık Örgütü tarafından "kabul edilebilir" olarak açıklanan 0,001 miligram/litrelik arsenik aşan suları tespit ediyor. Türki­ye genelinde dağıtılan Niksar Ayvaz Suyu'nda 0.118 , Pınar Madran, Pınar Şaşal, Oruçoğlu, Öz Kaynak, Genç Su ve Türkmen Suyu gibi markalarda ise, 0.001'le 0.006 oranında arsenik bulunuyor. Niksar Suyu üretimi durduruluyor, piyasada satılanlar toplatılı­yor. Bugün Türkiye kırsalındaki sularda kirlilik, bilimsel verilere göre yüzde 85'i bulmaktadır.

Bu düşüncenizi benim gibi, 7 düvele karşı Ordu'da söylüyor olmanız, okyanuslarda bir damla gibi algılansa da, yine de maddi bir vakıadır, yok sayılamaz!. Do­ğa, sevgiyi, sevmeyi öğretir. Siz yarın olmayacaksınız ama, “benden sonra tufan..." diyenleri de uyarmak durumundasınız..”

***

Bu kadar da kötümser olmamak lazım, değil mi? Aslında değişen bir şeyler var!..

Doğamız -sanayi- fosil yakıtların kullanılması vb. olmazsa-, daha az kirlilikle başa çıkabilir.

Bizler yeni, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelerek bu oluşuma destek verebiliriz.

Aklın yolu tekse; yolun ucu görünür...

Yeter ki bizler -bir an bile- şaşırmadan, şaşırtılmadan:

- “Tehlikenin farkındayız!”

Diyelim. Arkası gelecektir

* * *

‘Küresek ısınma’ (iklim değişikliği) önümüzdeki 30 yıl içerisinde 2 derece artışını önlemek için dünya devletleri bir araya geldi. bir protokol imzaladı. ABD’nin önceki başkanı Obama, Paris Şartını imzaladı. Bir yıl sonra halefi Trump; ‘ben yokum’ dedi.

Küresel güç olduğunu söyleyen ABD, küresel bir felaketi önleme projesinde ‘ben yokum’ diyerek, oyun bozanlık yaptı. Süper Lig’den ayrıldı, “ben bundan sonra mahali ligdeyim” dedi.

(*) Üst kısımdaki tırnakladığımız bölüm 2002, 2004 ve 2009 yılında Dünya Çevre Günü’nde yayımlandı. 2017’de de döne döne aynı yere geldik.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.