Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Durmak yok

Evet: Durmak yok! Koşmaya devam…

Yazı başlığı pek politik oldu. Oysa bugün İstanbul Maltepe Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde üç gün süren “8. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı” ve ‘Yerim dar, oynamam’ demeden “Balıkesir’de iki gün” notlarımı Ayrıntı’ya taşıyacağım.

 

***

Haydi, başlayalım...

Sabah: Saat 9:00’da üç oturum. Oturum başkanlarıyla beraber 16 konuşmacı.

Öğle: Yarım saat yemek molası. 5 oturum. 15 konuşmacı.

İkinci gün:  Sabah 3 oturum. 11 konuşmacı. Öğleden sonra 3 oturum. 12 konuşmacı.

Üçüncü gün: Sabah 2 oturum. 17 konuşmacı. Öğleden sonra. Katılımcıların konferans üzerine değerlendirmeleri. 2019 Nisan ayında yapılacak “9. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı” için öneriler!

***

Konferans’ın açış konuşmasını Türkiye Yenilenebilir Enerji Birliği  (EUROSOLAR Türkiye)  Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar yaptı.

Özet bilgi:

“(...) Cin artık şişeden çıktı. (...) Yenilenebilir enerjiye küresel olarak sağlanan destek, yenilenebilir kaynakların pazara girmesine olanak sağladı. Bugün rüzgar ve güneş enerjisi, dünyanın pek çok  bölgesinde elektrik üretmenin en ucuz yolları haline geldi. (...) IRENEC 2018’de, %100 yenilenebilir enerji toplumlarına geçişle ilgili yaşanan  zorluklar engeller, fırsatlar ve çözümler hakkındaki küresel deneyimleri paylaşıp bunlardan derslerimizi çıkararak %100 Yenilenebilir Enerjiye Küresel Geçişe kendi katkımızı yapacağız.”

***

Bu köşenin adı “ayrıntı”.

Bugün %100’ün ayrıntısına girmeyeceğim. Koşmaya devam...

***

Balıkesir’de iki gün:

 “Tertip” Orhan Kayhan’la, Rüştü Baş’ın yolları “Asker Ocağı”nda kesişti. Kalıcı dostluk, 60 yılını doldurdu. Sık, sık bir araya gelmesek de, karşılıklı gidiş gelişler “iki aileyi” kaynaştırdı. Nedim ve Nahit’in sünnet düğünlerindeki rolümüz, torun Arhan’ınkinde de sürdü.

***

Orhan’la en son bir yıl önce bir araya geldik. Bizler bir araya geldik ama bu defa sevgili eşi Türkan, aramızdan ayrılmıştı. Tatlı dilli, yüreği sevgi dolu, güzel insan Türkan için, Orhan’la birbirimize sarılıp ağladık. Orhan’ın (sesiz) ağlayışı  acıyı daha da katmerleştiriyordu. Orhan, iki yıl önce önemli bir operasyon geçirmiş, konuşamıyordu. Meramını ya yazı ile, ya da boğazında açılan bir delikten çıkan “hırıltılı seslerle” anlatmaya çalışıyordu.

***

Balıkesir, verimli toprakları olan bir il... Sulu tarım yapılıyor. Bir tarladan yılda iki defa ürün alırsanız kardasınız. Aksi halde attığınız taş kurbağayı ürkütmeye yetmiyor.

Her yer tavuk çiftlikleri... ve de mandıralar. Orhan’ın (tabii çocuklarının) birinci işi kuyumculuk, ikinci işleri ise tavukçuluk. 45 günde bir 6 TIR  (her TIR’da 6 bin canlı hayvan olmak üzere)  yükleme yaptıklarını söylediler.

Bigadiç ilçesinde, dayı çocukları Hasan Bey’in, 50 dönüm arazi içinde büyük bir mandırası var. Üç bölümde 135 erkek dana var.  Hasan Bey, büyükbaş hayvan besiliğinde “Üç yıldır, el ele, baş başa” diyor. “Dedem zamanında koyun besiciliği yapıyordu. Şu an koyun besiciliği yapanlar kâr ediyor.”

135 yetişkin büyükbaş hayvan için günde 5 ton saman, 1200 kilo yem harcanıyor. Samanın tonu 700 lira, yemin torbası (25 kg.)  55 ila 60 lira.  Her sığırın günde 600 ‘ile 800 gram arası et verimi var. Bu ayda  18 ila 24 kilogram bir beslenme demektir.  

Bu bilgiyi de bir not olarak düşelim.

***

Ordu’ya dönüş; akşama sabaha tamam... Şu, KOÇ Hastanesi gidiş gelişleri bir bitsin... yine yuvadayız.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.