Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

DÜZ MAHALLE İÇİNDE...

Sanırım proje Mimar Talat Tercan’ındı.

Tek katlı çok amaçlı kullanılan bir bina...

Ha yıkıldı ha yıkılacak diye uzmanlarca rapor üzerine rapor hazırlanan, şurasına burasına destekle

40 yıl ayakta kalmayı başardı.

Şimdi yıkılacak!

Yerine -bir duyuma göre- çok katlı bir otel yapılacak.

Proje kimin? Yap işlet devret modeliyle yer tahsisini yapacak kurum kuruluş kamu hizmeti gören Belediye!

Büyükşehir Belediyesi...

Düz Mahalle içinde denize açılan kaç penceremiz var?

Sayalım, sayalım iki diyen var mı? Bir tek o park alanı ve köşesindeki  Yelken Kulüp!

***

Sahil yolu artığı parsellerin ihale yöntemiyle Belediye tarafından nasıl satıldığını, o eski konakların önüne apartmanların nasıl dikildiğini bugünün gençleri bilmez. Onlar, fotoğraflarda gördüklerine öykünürler! Ahiyle, vahiyle bir zamanlar kentimiz  ne güzelmiş, derler. O kadar!

***

Eskipazar’daki Orman fidanlığı arsasının TOKİ evlerine peşkeş çekilmesi sırasında 24 sivil toplum kuruluşu bir araya gelip kamuoyunu bilgilendirdiğini bu vesileyle hatırlatmak isterim. Şehrimizin akciğerleri Orman Fidanlığına  TOKİ konutlarının  yapılmasını asla kabul edemeyiz dendi, denildi! Arazinin ‘tahsisi’ durduruldu. TOKİ evleri tahsis edilen değil satın alınan bugünkü araziye kaydırıldı.

Kentin duyarlı insanları –lütfen bunu derneklerin tüzel kişiliği altında hizmet veren bir avuç doğa ve çevre gönüllüsünün başarısı olarak görmeyin- Bu Orduluların, hepimizin başarısıdır. İlk çevre eylemimiz de “Sahilimizi Bozdurmayız” olmuştur. Nitekim o deneyimin başarısı bugünkü Çevre Yolunun yapılmasını sağlamıştır..

***

Neden bunları anlatıyorum, söyleyeyim: Ordu Belediye Binası Süleyman Felek Caddesi üzerinde iki katlı bir konak ve önünde de bugün sağından solundan yapılaşmayla sıkıştırılmış olan o park vardı. Açıkhava konserleri o parkta vewrilirdi.

Eski Ordu’nun tek parkı idi. Orası Düz Mahalle’nin denize açılan TEK penceresidir

Şimdi rantiyecilerin, betonlaşmaya, daha fazla betonlaşmaya para yatıracakların gözleri bu parkta! Yıkalım Yelken Kulübü; yapalım çok katlı bir otel!!!

 Çevresi de otelin reklamasyon alanı olsun.

İşte erenler; Düz Mahalle halkı bunu kabullenemiyor, imza kampanyası başlatıyor. Hepimizi katkı vermeye çağırıyor.

Sizi bilmem ama bu çağrıya,  açık destek veriyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.