Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Fotoğrafın tamamı

Hatırlatma babında yazıyorum;  “Millet yaparsa iyi yapar” başlıklı dünkü ‘ayrıntı’da, şöyle bir tespitte bulunmuşum:”Ayrıntıya takılanlar için genel bir algı vardır: “Ağaca bakmaktan ormanı göremezler” denir. Bu “ayrıntı” farklı bir ayrıntı; sadece ağacı değil ormanı da gören bir ayrıntı”.

***

Bugünkü yazının başlığı bu nedenle “fotoğrafın tamamı” oldu. Yani, Ordu’dan bakıp, geneli görmek! Fotoğrafın tamamına bakmaktan kasıt budur.

24 Haziran’da Ordu’nun bir ilçesinde ya da o ilçenin bir mahallesinde “plebisit”(*) yapılmıyor; Türkiye genelinde 81 milyonun yaşamını “birebir” ilgilendiren Genel Seçimler yapılıyor. Altı cumhurbaşkanı adayından birini başkan seçeceğiz. Tabii TBMM’ye gidecek 600 milletvekilini de…

Ulusal medya sayı saymasını unuttuğu için, (bir) Cumhurbaşkanı diyor başka bir şey demiyor. Eskiden hatırlarım, TBMM’de en çok milletvekili olan partinin genel başkanına (askeri darbeler dönemi dışında), yine meclis üyelerinin oylarıyla cumhurbaşkanı olan  -örneğin- Abdullah Gül; hükümeti kurma görevi verirdi.

Başbakan olarak görevlendirilen yeterli sayıda bakanlık görevini partili milletvekilleri arasından (ekonomi gibi bakanlıklara da isterse meclis dışından) bakan olarak listesine alır cumhurbaşkanının onayına sunardı. Cumhurbaşkanının onayı yetmez bir de TBMM’de “güvenoyu” alması gerekirdi.

Sayın okur;

Daha çok teferruat var. Sizleri daha fazla yormak istemiyorum. Şimdi Başbakan filan yok. Olmayacak! Bakanların (bir duyuma göre) tamamı da meclis dışından (seçilmeyecek demiyorum) atanacak!

Ordulu birçok aile bölünmüş durumda. 1950’li yıllarda bir yarısı kentte, bir yarısı köyde olan aileler, bugün bir yarısı kentte diğer yarısı İstanbul’da yaşıyor. En azından benim ailemin ağırlıklı kısmı il dışında. İnsanlar“doğduğu yerde değil, doyduğu yerde”!

Şimdi ben oturup sadece Ordulu arkadaşlarıma, siz (hasbel kader) ortak bir paydada buluştuğumuz insanlara; kendi partisi sütten çıkmış ak kaşık gösterip, karşı partiyi anlatırken de (söylemeye dilim varmıyor)  şeyden şeye sokan adamın iki karakteri aynı bedende nasıl taşıdığını mı yazayım!

En iyisi, fotoğrafın tamamını görmek… Daha ferah,  daha rahatlatıcı…

 (*) Halk oylaması


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.