Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

 Görünen Kaza

Kemal Akkoç (83) bir yakının cenazesine gitmek üzere evinden çıktı.  Dolmuşa bindi, Güzelyalı Mahallesi’ne gelince indi. Duble yolu karşıdan karşıya geçmek için yaya geçiş çizgilerine basa basa yürümeye başladı. Hızla gelen minibüs yayaya çarpmamak için sert bir fren yaptı, durdu. Arkadan hızla gelen kamyon durmadı, duramadı minibüse çarptı. Minibüs durduğu yerden o hızla sürüklendi ve Kemal Akkoç’a çarptı.

Kemal Akkoç ilk acil ambulansıyla hızla hastaneye götürüldü, orada son nefesini verdi.

Mahalleliler aynı noktada bu 6’ncı, diğer noktalarla birlikte 10’ncu ölümlü kaza diyerek, bir süreliğine ‘transitYOLU’ trafiğe kapattılar.

***

Kaza ve kaza sonrası olanlar yerel televizyonlarda birkaç saniyelik görüntüyle; “Bize kaza haberi yaptırmayın” diyen gazetelerde ise iki sütunluk bir haber oldu.

Evet; önceki ölümlü kazalar gibi, bu kazada iki/üç gün konuşulur unutulur derken; önümüze, kalın bir yazışma dosyası kondu. Dosyada 15,24, 29 Nisan 2007 tarihlerini taşıyan üç dilekçe var. Bu dilekçeler Ordu Üniversitesi Rektörlüğü’nce sırasıyla Ordu Belediyesi (Sinyalizasyon Şube Müdürlüğüne), Valilik Makamına (Karayolları 77. Şube Şefliği/Ordu), Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü/Samsun’a gönderilmiş. Dilekçe metni özetle, can güvenliği olmadığı, Orta refüjün demir parmaklıklarla bölünmesine, yaya geçişlerine sinyalizasyon sistemi kurulmasına acilen ihtiyaç vardır, diyor.

28 Ağustos 2008’de; Orhaniye, Kirazlımanı, Güzelyalı ve Kumbaşı mahalle muhtarlarının imzaladığı bir dilekçe doğrudan T.C Ulaştırma Bakanlığı, Karayolları 7 Bölge Müdürlüğü/Samsun adresine gönderiliyor. Dilekçenin ekind,  Yeşilyurt İlköğretim okulu öğretmenleri, Güzelyalı Cami Yaptırma Derneği, Şehiriçi Dolmuş Hatları Kooperatifi ile mahalle sakinlerinin imzaladığı 56 adet liste var.

***

 Güzelyalı Mahalle sakinlerinden Osman Gül aradan geçen 8 yılın tüm yazışmalarını içeren dosyayı önümüze koymakla yetinmedi, sorunun aciliyetiyle ilgili bir dilekçeyi Ordu Kent Konseyin’e sunduğunu; yanıtını beklediğini söyledi.

***

İMDİ, eğri oturup doğru konuşalım:

Çevreyolu, bu tempo bu hızla, güzergah kaydırmalarıyla – ve de- açılmış olan istimlâk davalarıyla bir kaç yıl daha sürer.

Kentiçi transit geçişlerde trafik akış hızını 60’dan 50 ye düşürmek yetmez.  Yaya geçişlerini beyaza boyamak gibi palyatif çözümlerle bir yere varılmaz.

“Mevcut güzergâhta araç yoğunluğu hepimizin tanık olduğu gibi çok önemli ölçüde artmıştır. Bazı günler, Belde Otel girişinden Fidangör kavşağına kadar trafik kilitlenmektedir. Eğer trafik Bozukkale mevkiindeki dönerli kavşakta talebimize uygun düzenleme yapılırsa bahse konu olan kilitlenme engellenilebilir.” 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.