Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Güneş, rüzgâr, toprak, su ve IMF

Köşe komşum Eyüp Elmas önceki gün köşesinde “Güneş Girmeyen Ülkeye IMF Girer” başlıklı bir yazı yazdı. Biliyorsunuz IMF’nin girdiği ülke iflah olmaz. IMF yani “Uluslararası Para Fonu” bir de yanına Dünya Bankası’nı aldı mı siz seyreyleyin gümbürtüyü.

Anlaşılır söylemle Dünya Bankası gelişmekte olan bir ülkeye kredi verecekse, bunu IMF gözetimine bırakır.

İlk yapılacak olan devrilen masayı kaldırmaktır. Önce kırık bacakları varsa, ki; (kötü giden ekonomilerde kırılmayan bacak olur mu?) o tamir olacaktır.

Yatırımlar duracak, faizler yükseltilecek, borç ödemeler bir takvime bağlanacak.

“Eskiye rağbet olsa bitpazarına nur yağardı”

Bunlar ancak “Nurlu ufuklar” nutku atılarak, demokratik yöntemler tu kaka edilerek gerçekleşecektir.

Nitekim bundan çok çekmiş bir ülkenin yurttaşlarıyız.

***

Son 4 yılı IMF’siz geçirdik. AKP’lilerin mangalda kül bırakmayacak şiddette bir nefesle söylediği gibi: -“IMF’den borç almadık; borç verdik!”

Bunu şöyle de okuyabilirsiniz Türkiye gelişmiş 20 ülke arasına girdi ve gelişmekte olan ülkelere (IMF’nin yol göstericiliğinde) 5,5 milyar verdi.

Yazının başında IMF nedir, necidir yazdık. Şimdi para verdiğimiz ülkelere ne büyük iyilikler yaptığımızı(!) anlamış olmalısınız.

***

Yazının “güneşli” kısmına gelince akan sular durur. Güneş varsa rüzgâr var. Rüzgâr varsa ısı değişimi var. Basınç var, bulut var, yağmur var, dereler nehirler denizler var. Kısaca hava, su hayat var.  

Küresel ısınma diyorlar, iklim değişikliği diyorlar. Bendeniz bir zamanlar bunun ikisinin aynı şey olduğunu sanırdım. Tam tersi, biri diğerini tetikliyor. Küresel ısınma son 200 yılda sanayide fosil yakıtların yakılmasıyla arttı. ABD gibi gelişmiş ülkeler sanayilerinde yakıt değişimine gidebilmek için uzun bir yol haritası çıkardı. Kyoto Protokolünü imzalamadı. Ozon tabakasında daha az gedik açılmasına ultraviyole ışığın toprak ve suda uzun erimli yapacağı tahribatı hesaba katmadılar.

Uzatmayalım iki ucu pis bir değnek; başımızda sallanıyor.

***

Elmas’ın, güneş enerjisinden yararlanan ülkeler sıralamasına Türkiye’yi de almış. Kullandığı rakamlar 2023 yılında biz de şurada olacağız; rüzgârdan 20.000 MW, güneşten 5.000 MW enerji elde edeceğiz.

İyi de bugün ülkemizde güneş enerjisinden yararlanan var mı?

El cevap var! Toplam enerjimizin yüzde 3’ü kadar! (Elmas’ın verdiği rakam 84 megavattır.)  Bu enerjinin tamamı, enerji yatırımcısı olmayanların işyerlerinde fabrikalarında, meskenlerinde kullandığı enerjinin toplamıdır.

Diyeceğim o ki; Türkiye’de rüzgâr tribünlerinin yatırımcısı var, güneşin yok.

***

İklim değişikliği üzerine de bir/iki kelam edip bu bahsi kapatacağım.

İklim değişikliği en basit anlatımla vücut ısısının değişmesidir. Normalde 36,5 olan vücut ısımız bir derece yükselip 37,5 oldu mu bilin ki “ateş bacayı sardı!” Yani Konya ovasındaki tarıma elverişli topraklardan 2,5 milyon insanın başka yerlere taşınması demektir.  

Şu an Karadenizli korkmamalı. Bir yerlere gitmeyeceğiz. Konya (yani İç Anadolu’da) 2 derecelik ısı değişiminin Karadeniz’deki karşılığı 1 derecedir. 

Önce onlar topraklarını bırakıp kaçacak, sonra biz-ler!

***

Şunu da bilin!

Türkiye su fakiri bir ülkedir. Pınar suyun 10 litrelik damacana satış fiyatı 5,50 kuruştur.

1000 litre su bir metreküptür. Demek ki 1 ton suya biz 550 lira ödüyoruz. Bu arada OSKİ şebeke suyunun tonunu 2.72 kuruştan 4 TL’ye çıkarırsa kıyamet geldi çattı, feryat figan etmeyin!

Özetin özeti: Türkiye metrekareye yağış ortalaması 18 litredir. En çok su kullanan İstanbul’da ise metrekareye düşen su miktarı 4 litredir.

“Suyu olmayana su vermeyin” diyeceğim ama dilim varmıyor.

Bu da, her şeye limon IMF’nin hesabına yazılsa, beni şaşırtmaz.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.