Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Güneşin Zaptı Yakın

Bir ara kentli kimliği üzerine düşüncelerimi yazdım. Dedim ki;

 “Birkaç kimliğiniz olabilir; ama bu kentte yaşıyorsanız, artık siz de bir Ordulusunuz. En son edindiğiniz kimlikle anılmanızın  aidiyetinize bir zararı olmaz”.  

Çocuklarım İstanbul’da, torun Mir Dünya da... Onlar yeni kimlikleri ile temsil hakkı elde etmiş olsalar da köklerine bağlılar, akılları Ordu’da.

31 Mart’ta bir yerel seçim geçirdik, İstanbul’a bahar geldi. Ordu bu kervana katılmayıp “eski hamam eski tas” dedi.

Dilimizin döndüğünce “çarpıtmadan” anlatmaya çalıştım: İstanbul’da işsizlik, fiyatlarda olağanüstü artış toprakla ilişkileri kesilmiş milyonları çok çabuk etkiledi. Ordu’da bu kriz biraz daha geç hissedilir. Toprağa bağlı nüfus fazla. Bu da (56/44) AKP’nin oy tabanının hala diri olduğunu gösterir. Nitekim Ordu kırsalından gelen oylar, kentli nüfusun üzerine bindirilince “fifti/fifti” bozuldu, kırsal kazandı. Büyükşehir Belediye başkanlığı tamam da, Altınordu ilçesinde kararsızların, Saadet’in aldığı oylarla, CHP’nin aldığı oyları toplarsanız Birol Yılmaz belediye başkanıydı. Bu bir seçim stratejisi olarak görülmedi. “Nerden inceldiyse oradan kopsun” dendi.

Bu sonucun alınmasında, diğer etkenlerin ne olduğu tabii CHP il, ilçe kurullarında masaya yatırılacaktır.  

Sonuç: Üzüm üzüme baka baka kararırmış... İstanbul’da alınan sonuç, Türkiye’nin 80 iline önemli bir mesaj göndermiştir.  Edindikleri yeni kimliklerle İstanbullu olan Ordulu hemşerilerimiz, köklerinin olduğu yeri mutlaka etkileyecektir. Bu  sosyolojik çözülürlük, topluluklar daima ileriye baktıkları için kaçınılmaz bir olgudur.

***

Sayın Okur,

Bu “ayrıntı” yazılmış, gönderilememişti. Pazarları “doğa ve çevre” yazılarına öncelik tanıyordum, olmadı.

Üç günde “24/26 Nisan Uluslararası Yüzde100 Yenilenebilir Enerji Konferansı’nda” bir yıl yetecek kadar malzeme biriktirdim.

Bugün genel bir çerçeve çizip geçiştireceğim, ama şu unutulmasın... Öyle hızlı yenilenebilir enerjiye geçiş var ki, (sadece Eskişehir değil) tüm belediyelerin, bu toplantılara temsilci göndermesi; konunun uzmanlarının  neleri öncelikle diklerini bilmesi; öğrendiklerini tez elden “kuvveden fiile” çıkarmak için belediye seksiyonlarına taşıması gerekir.

***

Şu an Türkiye, rüzgar, güneş ile termal ve biogaz’dan elde ettiği enerji ile toplam enerjinin yüzde 10’nu yakalamış durumda! (AB ortalaması yüzde25).

***

Elektrikli araç sayısı bir önceki IRENEC toplantısında 2 milyondu. Bu toplantıda şaşırtıcı bir sayı verildi. 4 milyon 260 bin! Önümüzdeki on yılda (2030), 100 milyon elektrikli aracın yollarda olacağını düşünürseniz, fosil yakıtların defterinin çok çabuk dürüleceğini de anlamış olursunuz.

***

İklim değişikliği ve Türkiye’nin su fakiri bir ülke oluşu ayrı bir yazı konusu.

Dünya nüfusunun 1 Milyar 280’i elektriğe, bilgisayara ulaşamadığı bir dünya da, Güneş “herkese eşit uzaklıkta” enerji panelleri ile ulaşılabilmesi gündemde.

Nazım, ne diyor?

Akın var akın...

Güneşin zaptı yakın...

İyi pazarlar!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.