Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

İnceden, ince ayar

Sayın okur,

“İnceleme Raporu”, dolu dolu üç sayfa, dördüncü sayfada ise, “Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden iki şehir plancısının adı ve imzası, keza “uygundur” diyen İmar ve Plan. Sor. Şube Müdürü ile Müdür Yardımcısının adı ve imzası…

İnceleme raporunda, neyi inceledikleri konusuna az sonra döneceğim.

 

***

 

Suudi Rabıta’nın yurt dışında çalışan yurttaşlarımız üzerinde dini referanslarla ne dümenler çevirdiğini kılı kırk yararak araştıran ve sonuçta bir bombalı suikast sonucu öldürülen gazeteci Uğur Mumcu’nun; “Bilgi sahibi olmadan fikir yürütmeyin” sözünü zaman zaman “ayrıntı”  köşeme taşıyorum.

***

O hesap; plancıların üç sayfalık raporlarını defaten okudum. Şu sonuca vardım: “İnceden, ince ayar”

Sizleri lafı fazla dolaştırıp sıkmayacağım.

Raporda özetin özeti diyor ki “

“ Mekânsal Planlar Yapım Yönetmenliğinin ÖZEL PROJE alanları hakkındaki 21/11 maddesinin KAMU tesis alanlarının imara açılmasına imkân veren bir yönünün bulunmadığı”!

***

Durun, durun! “KAMU yararı olduğunu” kim hatırlatmış ki… Şehir plancıları kolları sıvamış, inceden inceye böyle bir rapor yazma ihtiyacı duymuşlar?

 Yazmasam, Sayıştay (emekli) Tetkik Kurulu Üyesi Muzaffer Mağden’e haksızlık etmiş olurum.

Muzaffer Mağden  “Şehir ve Şehircilik Bakanlığı’na bir dilekçe ile başvuruyor.

Dilekçesinde, taleplerini sıraladıktan sonra, üç satır “SONUÇ” yazıyor.

“Yukarıda örnek olarak sunduğum KAMU TESİS alanlarının  “EŞDEĞER ALAN BULUNMADAN  TOPLUMUN ORTAK KULLANIMINAN ÇIKARILMASI ilgili kanunlara aykırı(dır) NOKTA!”

***

Durugöl’de (yeşil alan ve spor tesis alanının) konut alanına dönüştürülmesinde” ne gibi bir kamu yararı gördüler ki, “plan değişikliğine gittiler”! 

Durugöl’le bitmedi! Dilekçenin ikinci sırasında Belde Oteli arazisi var. Turizm tesis alanı olmaktan çıkarılarak redizans türü konuta açılmıştır.

Burada da ne gibi bir “KAMU YARARI vardı ki, 15-20 katlı konut yapımına müsait hale getirdiniz” NOKTA!

***

Durugöl, Durugöl olarak kalsın diyenler; sağ olsun imzalarını esirgemediler. Başta Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere 34 STK’nın başlattığı bu dayanışma örneği, bundan sonra seçimle yerel yönetimlere gelecek olanların, o kentte yaşayanlara sormadan, “ben yaptım oldu” dayatmasıyla bir şey yapamayacaklarının da yolunu açmıştır!

***

Buraya da bir NOKTA koyacaktım; bağışlayın, ucu açık kalsın!

 

***

*Büyük puntolar ile yapılan vurgu bana aittir.

** ‘Vaat Üstüne Vaat’ başlıklı yazımda ‘Ordulular soya fasulyesine börülce’ derdi yazmışım ancak doğrusu çorum olacaktır. İhsan Gümüşkaya arkadaşıma hatırlattığı için teşekkür ederim.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.