Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

İnovasyon 

Bilinçli olarak “inovasyon” sözcüğünü kullanıyorum.  Kelime karşılığı: “Yenilik/yenileşim”!

İnovasyon kısaca, bilim ve teknolojinin ekonomik ve toplumsal yarar sağlayacak şekilde yenilenmesi sürecidir.

Uzun bir açıklama oldu ama bu gerekliydi.

Neden mi? Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, CNN’de Para Dedektifi programının yapımcısı Cem Seymen’le yaptığı söyleşide 2023 Hedefleri kapsamında büyük önem verdiği “Lojistik Köy” projesini anlattı.

Lojistik Köyde 5 bin kişiye iş imkânı; Türk ürünlerinin, iç ve dış pazarlara en hızlı şekilde taşınması sağlanacak.

Kısaca; lojistik destek ünitelerinin imalatı, bakımı için atölye çalışmaları öncelikler arasında olduğunu, Başkanın Yusuf Ziya Yılmaz’ın açıklamalarından öğrenmiş bulunuyoruz.

***

Bu konuyu “ayrıntı”ya taşımamın iki nedeni var. Birincisi Cem Seymen’in “inovasyon” sözcüğünü söyleşide çokça kullanması, ikinci neden ise Samsun’un Bölge’de Katalizör (oluşumu hızlandıran) il olması.

Benim çocukluğumda Trabzon’un kent içi nüfusu Samsun’dan fazla idi. Şimdi bu tam tersine döndü. Samsun’un nüfusu dolayısı ile sanayi /iş ve istihdam bakımından Trabzon’u ikiye/üçe katladı!

***

Ordu ve Giresun iki arada bir derede debelenip duruyor.

“Çaresiz bir derde düştüm, doktor buna bir çare” demekte istemiyorum.

Ekonomik büyüme hak getire!

 Şimdi Botanik Park’a yapılacak olan Şehir Hastanesini konuşuyoruz. Dahası Şehir hastanesinin Ordu sağlık turizmini tetikler mi, tetiklemez mi?

 Yanıt, Ordu Tabipler Odası Başkanı Doç. Dr. Özgür Enginyurt’tan geldi:

“Sağlık turizmi olabilmesi için hastanelerde otel hizmeti verilmesi gerekir. Bunu özel hastaneler kendi çaplarında yapmaya çalışıyorlar. Ancak Devlet anlamında biz sağlık turizminde hiç söz sahibi olamadık. Modern bir hastanede bunu yapabilmemiz çok mümkün.”

***

Zahir, 2023’e şunun şurasında 5 yıl kaldı. Ha deyip kolları sıvasak, bir kaç yatırım projesi ile yola çıksak, dar kalıplardan kurtulsak; serilip, serpilsek iyi olur.

Ancak İnovasyon problemimiz var.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.