Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

KALEM ELE KÜSMEDEN

Başlığı, aramızdan zamansız ayrılan sevgili dost Reha Mağden’den bugünlük ödünç aldım.

Ve son söyleyeceğimi baştan söyleyeyim. Gazetecilik, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi işidir. Gazeteci bu sınırlar içinde görev yapar, sorumluluklar alır. Eğer işleyen bir demokrasiden bahsedeceksek; farklılıklarımızla bu toplumda var olacaksak; iletişim kanalları olmazsa olmamız ve sürekli açık tutulması gerekir. Bu hak Anayasal bir haktır; şu veya bu istedi diye asla devredilemez, yok sayılamaz. Düşünce açıklama ve yayma (söz ve yazı) hürriyeti olmazsa olmazıdır. Bir yazarın eleştirel bakışını (yorumlarını) kabul edersiniz ya da etmezsiniz;  onu kaba kuvvetle susturmak akıl karı bir iş değildir.

Ne yazık ki, Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet Hakan önceki akşam evinin önünde arabasından iner inmez dört kendini bilmez zombinin saldırısına uğramıştır. Bu kabul edilebilir ve dahası geçiştirilecek bir olay değildir.

Bu sütunun yazarı, Malatya’da Ahmet Emin Yalman’ın başına taş atılmasından, İlhami Sosyal’ın bir gece kaçırılıp, dövüldükten sonra evinin önüne atılmasından tutun.. Çetin Emeç, Uğur Mumcu ve daha nice gazetecinin katlini.. baskı ve yıldırmayı.. daha da ötesi susturmayı darbe hazırlığında olanların ekmeğine yağ sürüldüğünü.. kardeşi kardeşe düşürmenin kapısının aralandığını gördü, yaşadı. Bilmenizi isterim, bu yol, yol değildir!

Basın susunca, herkes susmuş demektir. Ne demokrasiden, ne de özgürlükten bahsedebiliriz.

Diyeceğim o ki; Herkes aklını başına toplasın!

***

Bugün Cevre Yolu, Karadeniz-Akdeniz Yolu (Topçam/Çambaşı bağlantısını) ve Doğu Karadeniz’in yaylalardan yaylalara uzanan Yeşil Yol projesini yazacaktım.

Diyeceğim o ki; kimi 135 yıllık bir yol hikâyemiz, kimi 20 yıllık... Üstüne üstlük bir de Yeşil Yol davamız var ki, o da dava aşamasına geldi.

Ah şu çevreciler! Ah şu çevre dostları... Ne zaman “İYİ” bir şey yapılsa, karşı çıkarlar. Karşı çıkanların sayısı da öyle sanıldığı kadar yok... Üç/beş kişi bir araya gelmiş; oyunbozanlık yapıyor(!)

Hani attıkları taş ürküttükleri kurbağaya deyse!  Ne gezer (!)

***

Ünye Çimento Fabrikası’nın bacasına filtre/takıldı/takılmadı ‘ilk’ çevre hareketidir.

Basında yazılanların/çizilenlerin bir faydası oldu mu; oldu!

Efendim, önce bacaya bir filtre takmanın büyük maliyetleri var diye savunmaya geçenler; nihayet bacaya filtre takmak zorunda kaldılar.

Dün şehir merkezine uzaktı. Bugün Ünye Çimento şehir içinde kaldı.

Dün fındık bahçesi sahiplerine (ufakta olsa) bir ürün kaybı tazminatı ödemekle geçiştiren Ünye Çimento ilerleyen günlerde “yaşam alanlarına” verdiği zarardan dolayı bir başka diyara göç ederse şaşırmayın.  

***

Bugün “gerçekten” çevre sorunları iki elin parmak sayısını geçmeyecek sayıda çevre aktivistine bırakılmayacak kadar önemli.

Diyeceğim o ki, bugün Yeşil Yol projesini savunanlar, yaylaları birbirine bağlıyoruz diyenler, oralarda yapılaşmayı, talanı, rant paylaşımını gördükten sonra söz ve eylemlerinin arkasında duramayacaklar.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.