Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Kanun-i Esasi’den Günümüze Temsil Yetkisi

Şunun şurasında 18 madde değişiyor, daha geride 159 madde var demeyin… 12 Eylül darbe anayasasının 35 yılda 113 maddesinde irili ufaklı değişiklikler zaten yapılmıştı. Elde, pardon dokunulmadığı varsayılan 64 madde kalmıştı. 16 Nisan referandumunda bu 64 maddenin 18’ine de (tabii referandumdan “evet” oyu fazla çıkarsa) dokunulacağını, kalan 46 maddenin ise halen “dokunulmazlık”  zırhıyla korunduğunu söyleyebiliriz.

Ancak, benim anlamadığım, daha çok “hukuk devleti” vurgusu yapanların dile getirdiği bir husus var:

Değişenin de değiştiğini söylüyorlar. Bilemem! Değişen de değişiyorsa, büyük sıkıntı var demektir. Bunu nerden anlıyoruz: 12 Mart 1971 askeri muhtırasından sonra, CHP’li Prof. Dr. Nihat Erim başbakanlığa getirildi. Hatırlayın; “balyoz harekâtı” başladı. Efendim 27 Mayıs 1961 anayasası “özgürlükleri” biraz fazla tanımış… Oysa bu kadar özgürlük Türk halkına fazla imiş… Onun için biraz kısıtlanması gerekirmiş…

Anladınız değil mi, demokrasinin biraz fazlası, bizim insanımıza yaramıyor, çok olunca şurasına burasına sürüyor.  

***

 Efendim; nihayet geldik bu güne…

Yazılanlardan çizilenlerden öğreniyoruz ki; Anayasanın bu 18 maddesinin değişmesiyle, parlamenter sistem, adı cumhurbaşkanlığı olan sisteme dönüştürülüyormuş. Parlamentodaki milletvekili sayısı her ne kadar 600’e çıkarılsa da,  içlerinden biri bakan olarak atanacak olursa, milletvekilliği düşmüş olacakmış... Dokunulmazlık zırhı devam eder mi, etmez mi bu konuda kesin bir bilgi yok. Yalnız Cumhurbaşkanın, cumhurbaşkanlığı bittikten sonra da dokunulmazlığı devam ediyormuş, efendim.

***

Bir başka husus; Anayasa’nın bu değişecek 18 maddesi, sadece 18 madde değişikliği değilmiş… Bunu da hukukçu cenahı söylüyor. 59 maddede daha değişikliğe gidiliyormuş…

***

1876 Kanun-i Esasi’den sonra biz parlamenter sistemle tanışmışız. Parlamento var ama “Sarayburnu” yazmak yasak! Efendim, “hükümdarın burnu uzun”(!) demekmiş bu. Ayrıca, “Malta’ya sürgüne” gitmek isteyenlerin kolay bilet almak için başvurduğu bir yöntemmiş!

***

Parlamenter deneyimimiz 141 kere maşallah, 141 yıl inişli çıkışlı bir yol izlemiş. Hâlâ demokratik parlamenter sistemi içselleştirememişsek, bol gelen bir gömlek gibi çıkarıp atacak mıyız?

Zor günler geliyor, zor! Hele hele konuştukça mangalda kül bırakmayanlar (iktidar cenahını kastediyorum) bir defacık olsun seçim kanundaki şu yüzde 10 barajının kaldırılması yönünde bir beyanları olmadı!

Seçim barajının yüzde 5’lere, yüzde 3’lere düşmediği bir demokraside, ‘temsil yetkisi’ her zaman tartışma konusudur.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.