Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Kentsel Değişim Projeleri

Yeni yönetmenlik çıktı. Ne getirip ne getirdiğini az sonra tartışırız. Önce bir durum değerlendirmesi yapalım. Altınordu Belediyesi hudutları içinde üç kentsel dönüşüm projesi var. Biri Başkan Seyit Torun zamanından devirle gelen, diğer ikisi ise yeni… Birinci proje, eski sanayi bölgesi, Otogarı da içine katarak seksen bin metrekarelik bir alanı kapsıyordu, İmza veren esnafların bir bölümü (siyasetin ayrıştırmasıyla) imzalarını geri çekti. Proje zamana, yani uykuya yatırıldı. Şimdi tekrar gündemde… Bu kalkışmaya itirazı olan esnaf var mı bilemiyorum. Yeni yönetmenliğin çıkmasından sonra “itirazlarını” nasıl gerekçelendirecekler göreceğiz.

 Yeni yönetmenlikte gördüklerimi 7’i başlıkta topladık.

Bakalım neler var?

• TOKİ veya İdare de riskli alan tespiti başvurusu yapabilecek.

• Riskli alan tespiti için 15 bin metrekare büyüklük sınırı kalktı.

• Kamu düzeni ve güvenliği, altyapı hizmetlerinin yetersizliği, toplam yapı sayısının en az yüzde 65'inin mevzuata aykırılığı halinde riskli alan ilanı yapılabilecek.

• Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanunu kapsamına giren taşınmazlarda da kentsel dönüşüm yapılabilecek.

• Riskli yapı tespiti yapan personelde sertifikalarını sadece Çevre Bakanlığı değil belirleyeceği kurum ve kuruluşlar da verebilecek.

• Lisanslandırmada inşaat mühendislerinin taahhütname vermesi kaldırıldı.

• Malikin vefat etmiş olması halinde mirasçılık belgesi çıkarma, kayyum atama veya işlem yapma yetkisi Bakanlıkta olacak. Bu yüzden mahkemelerde yaşanan sorun çözülecek.

***

Yalnız benim de kafamı kurcalayan şu üçüncü sıradaki “toplam yapı sayısının yüzde 65’inin mevzuata aykırılığı” yazan bölüm.

 Mevzuata aykırılığı nasıl tespit edilecek? O da, yönetmenlik dikkatli okunursa görülecektir. Muğlâk bir ifade ama olsun: Bizde “Kamu Düzeni ve Güvenliği” denince, akan sular durur.

Nitekim görünen köy kılavuz istemez, öyle de olacaktır.

Eski Sanayi- fazlasıyla bu “riskli alan” tarifinin içine giriyor.

Örneğin bir oto kaynakçı atölyesinin orada bulunması, oranın “riskli alan” tanımının içine girmesine yetiyor.

İkinci ve üçüncü Kentsel Dönüşüm Proje alanları için söyleyeceğim yok. Erenler öyle buyurmuştur, öyle olmasında da benim için bir sakınca yok.

 

Şu kadarını söyleyeyim Şirinevler Mahallesi’ndeki 24 bin metrekarelik kamyon garajı alanı konut yapımına açıldı. Stadyumdan başlayıp Millet Düzü’nü de içine alan 84 bin metrekarelik alanda neler yapılacağını -projelendirme aşamasında olduğu için- henüz bilmiyoruz.

Bakacağız; eski kentle uyum içinde bir düzenleme mi; yoksa rantı öncelikleyken uçuk bir proje mi?

***

Altınordu, Bahçelievler Mahallesi’ndeki 84 daireli Soya Sitesi evlerinin yıkılarak, arkadaki (halen yol olan)  parselin de katılarak yerine 184 daireli bir site yapılmak istenmesinin kentsel dönüşüm projesi olmadığını da yazıp bu bahsi şimdilik kapatalım.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.