Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

KHK…  KHK… KHK…

Üç değil daha fazla, bir yazı başlığı olarak üç yeter…

Kanun Hükmünde Kararnameler “Olağan üstü durumlarda, konuyu TBMM’de iktidar muhalefet taşmalarına kurban etmemek için, iktidarlar aciliyeten  “OHAL” yapar. Yani olağanüstü hal budur.

15/16 Temmuz kalkışma hareketinden buyana bir buçuk yılı aşkın bir zaman geçmiş olsa da FETÖ temizliği bitmedi. Son 695 ve 696 sayılı KHK’da bu nedenle çıkarıldı. Nitekim 695’e dolayısıyla Taşeron işçilerin bir bölümünü kadrolu işçi yapma düzenlemesine sendika ve STK’lar sesini yükseltmedi. Yükseltenler oldu ise de  “biz” buradakiler duymadık. Asıl kıyamet, pardon ses yükseltme, 696 KHK’nın 121. maddesine oldu. Biz cahiller, yazım hatasını pek anlamadığımız için onu da bunu da kapsayan metni kabullendik. Siyasi partiler, başta ana muhalefet CHP, muhalefet HDP,  İYİ Parti ve Saadet Partisi: “Bu kadar da olmaz!” dedi. Muhalefet partilerinin geniş açıklamalarını, o da bir kısım yazılı görsel medya verdi. Duyan duymuştur, diyelim geçelim.

***

Benim derdim, bu 696 sayılı KHK’nın 121. maddesi için Hukukçular ne dedi: Önceki gün Ordu Olay iri puntolarla manşetten verdi: “HUKUKA AYKIRI”!

Bakınız; neden hukuka aykırı?

Ordu Baro Başkanı Haluk Murat Poyraz, 696 sayılı KHK’nın 121. Maddesi için ne diyor. Birlikte okuyalım: “696 sayılı KHK'nın 121. maddesi ile getirilen düzenleme sivil milislere suç işleme ve cezasızlık getirme şeklinde, peşin af olarak anlaşılabilecek bu madde, son derece tehlikeli ve ağır sonuçlara neden olabilecektir. Bu düzenleme ülkede büyük kaos, iç karışıklık, saldırı, etnik veya dinsel her türlü bölünmeye yol açacak niteliktedir. Genel, özel, açık veya örtülü bir af niteliğindeki bu düzenleme, hukuk devleti ilkesine, anayasaya ve her türlü insanı ya da ahlaki her hususa aykırıdır. Milli birlik ve beraberliğimizi, ülkemizde birlikte yaşama arzusunu zedeleyecek bu düzenleme, ülkemizi ve milletimizi terör örgütlerinin, istihbarat kuruluşlarının ve dış güçlerin her türlü provokasyon, örtülü veya açık operasyonlarına açık hale getirecektir. Derhal kaldırılması gerekmektedir. Siyasi literatürde ‘paramiliter örgütlenmeler’ (devletin ordu ve polis gibi yasal güçlerinin dışında, silahlı bir örgütlenme, diye özetlenebilir) denen örgütlenmeler, demokrasilerde, hukuk devletlerinde suçtur. Suç işleyecek, işletilecek sivillere hukuki, idari, mali ve cezai sorumsuzluk getirmek, paramiliterizme yasal kılıf kazandırmaktır. Bu da demokrasiden kopuş, hukuktan vazgeçiştir.”

***

Sevgili okur!

 Hukukun üstünlüğü, parlamenter demokrasimizin devamlılığı paramiliter güçlere yasal kılıf hazırlanarak korunamaz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin özgür birer yurttaşı olacaksak; bu da biline!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.