Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Kirleniyor muyuz?

Bu soğukta, iki derece “küresel ısınmadan” bahsetmek biraz abesle iştigal etmek olacak ama şunu bilirseniz soğuk bir duş almaya ihtiyaç duymazsınız.

Efendiler! Türkiye ısınıyor.

Genelde ölçümleme nasıldır bilirsiniz. Önce dünyanın kirlilik haritası çıkarılır, sonra en çok etkilenecek  ülkeler alt alta sıralanır.

Siz temiz hava soluduğunuzu söyleseniz de fark etmez; ölçümlemeleri önünüze koyarlar, bu, sizin soluduğunuz hava derler.

Görüyorsunuz, yurt genelindeki ölçümlemede  şu şu iller  arasında Ordu da var demiyorum.

2005 yılından beri her yıl açıklanan bir rapor şöyle diyor: 60 ülkeyi masaya yatırdık. Türkiye sadece küresel ısınmada değil, kirlilikte de son 11 arasına giriyor.

***

Hava kirliliğinin nedenlerini tek tek saymayacağım, en önemlisi bu kış kıyamette, yaktığınız fosil yakıtlar ve onlardan çıkan gazlar, zehir saçıyor. 

Doğalgaz gelince kentlerdeki hava kirliliği azalacaktı. Demek ki sadece siyah duman değil, beyaz duman da kirlilik yapıyormuş... Bunu öğrenmiş olduk!

Üstüne üstlük, kent içindeki araç trafiğindeki yoğunluk da bu kirliliğin tetikleyicisi.

***

Dünya ölçeğinde, iletişim kanalları o kadar hızlı çalışıyor ki, Avrupa’da, bilhassa Kuzey ülkelerindeki kentler, mazotla çalışan araçları sokaklarında görmüyor.

“Yasak” efendim!

***

Çocukluğumun soluk alıp veren evleri tarih oldu. Ahşap –bağdadi- evlerin ocakları artık tütmüyor.

Bağdadi evlerde yer ocakları yanar, oturma odalarında ise bakır mangallar dolaşırdı.

Fındık kabuğu sadece şehrin fırınlarında yakılırdı. İşyerleri, fırınlardan yanmış kabukları alır,  teneke/saç mangallarda ikinci defa yakarlardı.

Fındık kabuğu, fabrikalardan “torpille” alınırdı. Fındık fabrikana gelen ihtiyaç sahibi, patronun oturduğu yazıhanenin kapısını aralar, soğuktan  mosmor olmuş ellerini ovuşturarak kabuk isterdi.

***

“Bugün git yarın gel” en çok duyulan sözcüktü, artık tarih oldu.

Bugün organize sanayindeki fındık fabrikaları ha bire fındık kırıyor, yakacak kabuk yığınlarının  taşkınlığını gördükçe, ey gidi günler ey, demekten de kendimi alamıyorum.

***

Diyeceğim o ki, hem yerli hem milli yakacağımız kabuk, odun ve odun kömürü idi..

 Nereden çıktı dersiniz, bu doğalgaz?

“Nereden çıktı bu doğalgaz” dediğime bakmayın. Doğalgazla ısınıyor, yemeğimizi pişiriyoruz.. Faturayı görünce de şaşırmıyoruz. Sonuçta doğalgaz dağları aşarak  taa  Sivas’tan geliyor.

***

Sivas deyince burada bir soluklanalım. Cemal Şener, tarihçi-araştırmacı yazar: Karadeniz sahil kentlerinde o yıllarda odun (kömürü) yakıldığını Sivaslılar bilmez, Karadeniz sahil kentlerinde oturanlar da Sivas’ta tezek yakıldığını bilmezlerdi.

Şu dünyanın işine bak.  110 yıl sonra Sivaslılarla aynı gazı yakıyoruz.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.