Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Kıssadan hisse

Dayım Köroğlu Abdullah’ın, Süleyman Felek Caddesi üzerinde babadan kalma dükkânına uğrar, ticaretteki başarısının sırrını sorardım.

“Bak yeğenim” derdi. “Ben ticarete başladığımda iki kişi tanıdım. İkisi de seferberlikten önce Ordu’da iş tutmuş, başarılı olmuş kişilerdi. Biri baban, yani eniştem Musabaşoğlu Ali; diğeri Feloğlu Halis Efendi idi. Halis Efendi: “Abdullah” derdi. “Veresiye verirsen yumağın çabuk büyür”! Eniştemse: “Abdullah” derdi. “Peşin al, peşin sat, ne kazandığını bilirsin”. Tabii ben önce param olmadığı için Feloğlu Halis Efendi’nin dediğini yaptım. Veresiye aldım, veresiye sattım. Para kazanıp, yumağımı büyüttükten sonra ise babanın dediğini yaptım.”

Kıssadan hisse.

***

İkinci Dünya Harbi, Alman Orduları üç cepheden saldırıya geçti. Romanya’yı bir günde geçti, Bulgaristan sınırına dayandı. Türkiye savaşa girecek mi, girmeyecek mi? Sadece Ankara’da değil Ordu’da da tartışılıyor.

Güzelordu Gazetesi’nin yazdığına göre; “Eşraftan bir kısım insan Musabaşoğlu Ali’nin ticarethanesinde toplanmış, “Türkiye savaşa girerse ne yapacaklarını” konuşuyorlar. Bir ara Musabaşoğlu Ali söz alır ve şöyle der:

“Ben babamdan kalan evin eşiğini (merdivenini) keserle yonta yonta bir gün yıkıldığını gördüm. Şimdi ben kendi yaptırdığım evin duvarlarını dahi çocuklarımın tebeşirle çizmelerine razı değilim.” Bu söylediklerinden bir anlam çıkaramayan zevata Musabaşoğlu Ali şu izahatta bulunur:

“Bu vatan bir baba mirası değildir; kanı pahasına kurtarılmıştır, bir baba mirası gibi yok olup gitmesine asla müsaade etmeyiz.”

Kıssadan hisse.

***

Türkiye Barolar Birliği “Derdimiz Anayasa mıydı?” başlıklı 8 sayfalık bir broşür hazırlamış.

Kısaca soruyor:

-Bölünmeyi tetikleyecek bir Anayasa değişikliğini ister misiniz?

-Egemenliğimizi ve geleceğimizi bir siyasi parti genel başkanına teslim etmek ister misiniz?-

-Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, Başkanının karşısında güçsüz ve etkisiz hale gelmesini ister misiniz?

-Tüm hâkim ve savcıların, başkanlık koltuğunda oturan siyasi parti genel başkanına, dolayısıyla onun partisinin il ve ilçe başkanlarına bağlanmasını ister misiniz?

 Son sıraya da (referandumda kullanılacak birleşik pusulanın beyaz tarafının üzerine  “Şahıs devleti mi?”;  Kahverengi tarafının üzerine de  “Türkiye Cumhuriyeti mi? yazılmış.  Pusuladan bağımsız alt tarafa da bir daire içinde “Tercih” yazan mühür duruyor.

Kıssadan hisse…

Ey ahali duyduk duymadık demeyin!!!!!

Tercih” sizin.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.