Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Küçüğü /büyüğü yok bunun

Aydın Bostancıoğlu; küçük esnafa sahip çıkılmasını istiyor. Esnaf ve Sanatkârlar Odası adı üstünde esnafın-sanatkârın “küçüğü/ büyüğü vardır” ayrımı yapmıyor. Bir işyeri açana, gel odaya kaydını yaptır; oda üyelerinin elde ettiği tüm sosyal kazanımlarla, kredi olanaklarından yararlan diyor. 

 Büyükler diye kastedilen alışveriş merkezleri ise konu biraz çetrefilleşiyor.  Kent merkezinde değil de, kent merkezinin 5 km. uzağında açılmasını istediğimiz alış-veriş mağazaları…  TBMM’de bu yönde bir düzenleme yapılması, o düzenlemeye göre de mağazalar sabah 10.00’da açılması, akşam 18.00’de de kapanması isteniyordu, olmadı. Kanun çıkmadı, çıksa bile kanunu uygulama şansı olmayacağını o zaman yazdık/çizdik.

Kent merkezinden 5 km. uzak neresi? Hele hele arazi yapısı bütün il ve ilçeleri ister istemez birbirine eklemlendirdi. 

Yani kaçış yok. Birinden uzak olan diğerine yakın.

Çözüm; kahraman bakkal, süpermarkete karşı!

O karşı oluş da; -hadi aslansın, kaplansın diren-den öteye gitmedi.

***

Bugün ne yapıyoruz?

Küçük esnaf zor durumda, sabah işyerinin kapısını açıyor, siftah etmeden kapatıyor.

Acaba öyle mi?

Bostancıoğlu’nun açıklamasından öğreniyoruz: 2016 yılında 945 işyeri kapanmış; nerde ise onun üç katı, 2 bin 485 işletme de ticari faaliyete başlamış.

Şimdi ağlayalım mı sevinelim mi?

Kırsaldan kente doğru nüfus hareketleri böyle hızlı giderse, daha çok işyeri açılacak.  Açık olanların bir kısmı da tutunamayıp piyasadan çekilecek.

Kimin ne yapacağına karar verici bir merci yok. Serbest piyasa kuralları işliyor. Merkezi bir planlama yapılmıyor.

Bazı sektörlerde Merkezi bir planlama yapılmasını talep etme hakkımız tabii ki olmalı. Kredilendirmeler katma değeri yüksek işletmelere verilmeli. Bazı bölgelerde vergi/sigorta/düşük faizli kredi olanakları sağlanmalı.

***

Sadece esnafı değil, tüketiciyi de korumalıyız.

Şimdi ben buradan bir önermede bulunsam ve desem ki; satın alma gücünün (gelir dağlımı hesaplamasında) düşük olan illerde KDV oranlarında indirime gidiniz, desem önüme koca bir duvar örülür. Senin dediğin Amerika Birleşik Devletleri, Almanya gibi eyaletlere bölünmüş ülkelerde geçerlidir. Bizim gibi (üniter) devletlerde bunlar olmaz.

Neden diye sormayacağım.

Biliyorsunuz bugün devlet hizmetlerinin görülmesi için toplanan tüm vergilerin yüzde 65’den fazlası KDV’den sağlanıyor.

Devlet (siz iktidar sahipleri okuyun) böyle bir vergiden vazgeçer mi?

Sahi, biz ne konuşacağız?


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.