Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Kulağı tersten tutmak

Temel, cinayet suçlusu olarak İstanbul’da yargılanıyor. Temel, ilk duruşmaya çıktığında: “Pazar’dan taka ile çıktık denize, bir fırtına, bir fırtına...  Ne yapalım? Çayeli’ne sığındık. Temel sıra ile bildik ilçeleri tek tek sayar.. İyidere, Of, Arakli, Arşin, Yomra... Bir fırtına bir fırtına... Anlayacağınız, ne Trabzon geçilir, ne Samsun, ne Sinop...

Mahkeme Reisi, Temel’e seslenir:  Bırak şuraları da gel İstanbul’a...

Temel: Gelemeyrum Hâçum Bey!

Hâkim: (Temel’in şivesiyle seslenir)Neden –gelemeysun de ba!?

Temel: Gelürsem beni asaysinuz. O nedenle gelemeyrum hâçum bey

***

31 Mart Yerel Seçimleri, artısıyla eksisiyle -İstanbul merkezli- tartışıldı. Ekrem İmamoğlu’nun başarısı herkesi kucaklaştırdı. Sol, sosyal demokrat seçmenlere derin bir nefes aldırdı. Bu nefesle kazanan CHP oldu. Şu an CHP, Hatay’dan başlayarak, Akdeniz, Ege, (Balıkesir-Bursa dışında) Çanakkale-Tekirdağ.. dünya kenti İstanbul’a bahar getirdi. Tabii Karadeniz’de Sinop’la Artvin’e de...

CHP, Türkiye genelinde oyların yüzde 30’unu aldı. İller bazında bakarsanız kazanılan Belediyeler, paranın yüzde 80-85’ini kontrol ediyor, milli gelirin ise yüzde 62-70’nin sağlıyor. (Ordu gibi geliri kendine yetmeyen iller, geliri, giderinin üzerinde olan bu illerin gelirleriyle, giderlerini karşılıyor (Necdet Kavi)

Kulağı tersten tutarsak, AKP’ye, para olarak bilemem, ama ekonomik olarak pek hareket sahası kalmıyor.

31 Mart seçimleri sonuçları bir başka gerçeği daha gösterdi. Halkın içinde halkla beraber olanı anladı, ona oy verdi. Kibirli olanı, tepeden bakanı, 5 kişilik bir aileye üç öğün simit yesin, çay içsinler diyene önemli bir ders verdi.

***

İstanbul’dan gelen davulun sesi bek olur... Tamam anladık...

 Peki, CHP Ordu’da ne yaptı... Konuşmayacak mıyız?

Sayın Kılıçdaroğlu, Balıkesir, Bursa ve Giresun illerindeki başarısızlıklarının nedenlerini masaya yatıracaklarını söyledi. Ordu Milletvekili Seyit Torun, deneyimli bir belediye başkanı o nedenle partinin yerel yönetimlerden sorumlu, genel başkan yardımcısı...

Terzi, kendi söküğünü dikemezmiş... O hesap...

 CHP’nin Ordu’daki başarısızlığı konuşulmayacak;  “kol kırılır yen içinde kalır mı” diyeceğiz!

***

Sayın Seyit Torun’u,  Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Mustafa Adıgüzel, “sahada destek görmediğini” söyleyerek, yenilgiyi Seyit Torun’a fatura etti.  Altınordu Belediye Başkan Adayı Birol Yılmaz ise, tam tersini söyledi; “her şeyi Seyit Torun’dan öğrendim” dedi.

Şehir plancısı mimar-30 yıllık belediyecilik deneyimi olduğunu söyleyen Birol Yılmaz –bir sonraki seçimde aday olacaksa- şimdiden Seyit Torun’dan başka bir çalıştırıcı arasa iyi olur.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.