Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mesaj alındı: Bizi, zor bir yıl bekliyor

Yazının başlığı biraz uzun oldu.   Aşağıya doğru yazılanları okumayacaklar için aslında o yedi sözcük bir fikir veriyor; onunla yetinsinler. Yetinemeyenler yazının devamını okuyabilirler.

***

Sosyal medya fenomeni değilim. Orada ne yazılıp ne çizildiğini bilmiyorum. Arada bir dolaşıma sokulan eski fotoğraflara ( o da gösterilirse) bakıyorum.

 En yakınımdaki insanlara da, her gönderilen mesaja itibar etmeyin. Hele hele kaynağını bilmediğiniz tweetleri paylaşmayın, diyorum.

Bakmıyorum, etmiyorum dedimse; hayatımızın dışındaki gelişmelerden etkilenmediğimi söyleyemem.

Nitekim, Reina’daki katliamdan sonra atılan “Oh Olsun” mesajları bir facia idi. Her yerde acı ve kan. Bakıyorsunuz; bu acı ve kandan beslenenler var. İnsanlar, nasıl oluyor da bunu söylemeye dili varıyor, anlamış değilim. 

Beni aşan bir durum/söylem… Farklı düşüneni, farklı giyineni, farklı eğleneni yok etme kültü!(*) Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş: “Burası dingonun ahırı değildir. Bunlardan mahkemeler hesap soracaktır” dedi de biraz feraha çıktık. En azından kötü söz, söyleyenin yanında kalmayacağını, mahkemelerde sürüm sürüm süründürüleceğini öğrenmiş bulunuyoruz.  

***

Görüyorsunuz, izliyorsunuz, bir yanımız kan ağlarken, bir yanımız düğün bayram ediyor. İnsanımız bunu hak etmiyor. Bu bir arada yaşama kültürü değil! Efendiler; Kimi kime karşı kışkırtıyorsunuz? Hani kaderde, kıvançta, tasada bir olacak, diri olacaktık! Olmuyor, demek ki olmuyor. Biri çıkıyor ortak paydalarımızın arasına çomak sokuyor.

Anlaşıldı. Dilin kerhen söylediği güzellemelerle ülkeme barış gelmeyecek!

***

“Ayrıntı”nın okurlarının dikkatinden kaçmamıştır; İslam’la terörü yan yana getirmeyen yazılar yazıyorum.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in yıl sonu Cuma hutbesi ile iki gün sonra söyledikleri arasında çelişki de aramadım. Duymak istediğim ses Reina katliamından sonraki sesti/söylemdi. Bizi birliğe çağıran farklılıklarımızla yaşama hakkının yok sayılamaz bir hak olduğunu söylediği için önemsedim.

Ülkemin insanının da en yukarıdan seslendirilen bu barış diline her zamandan daha fazla ihtiyacı olduğunun da bilincindeyim. 

------------------------

Özür: Dünkü “Acı Paylaştıkça Azalır” başlıklı yazımın son paragrafında Diyanet İşleri Başkanı Sayın Mehmet Görmez’in soyadı, farklı yazılmıştır. Düzeltiriz.

(*) KÜLT: Sapkın veya yeni inanç.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.