Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mevla’m neylerse güzel eyler

Yılını hatırlayamadım, “Fİ” tarihinde diyelim. Çevre Bakanlığı, Doğa ve Çevre sevdalılarını, Ankara’da topladı. ORÇEV adına o toplantıya katıldım. Üçüncü gün, 130’uncu sırada konuştum. Tabii boş sıralara…  Salonda, benden sonra konuşacak yirmi/yirmibeş kişi kalmıştı, o kadar! 

Bunu neden yazdım?

2. Futbol Zirvesi’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılıyor.  Zirvenin yapıldığı yerde iğne atsan yere düşmüyor, o kadar kalabalık!

Gel gör ki cumhurbaşkanı gidince salon da boşalıyor. 

Gazetelerin yazdığına göre:

Dünyaca ünlü, futbolu iyi bilen yöneticiler, CEO’lar gelmiş, bu insanlar boş koltuklara konuşmak zorunda kalmış.

…Türk futbolunun şu an içinde olanların yeni bir şey öğrenmeye ne niyetleri ne de ihtiyaçları varmış... Eskiler buna: “Kırk yıl akıl dağılmış, herkes kendi aklını beğenmiş!” derdi.

***

Dün dedimse “Fİ” tarihinde, -o zamanki adıyla- Çevre Bakanlığı’nın davetine icabet edip, geldiği Bölge’nin ya da yaşadığı kentin çevre sorunlarını, aynı dertten muzdarip olanlarla paylaşama ihtiyacı duyanların hevesi kursaklarında kaldıysa; spor dünyası sevdalıları üzülmesinler: Üzüm üzme baka baka kararırmış…

 Hani (Nazım gibi), diyeceğim ki: Benim halkım sporu da topraktan bilip, topraktan öğrenendir.

***

Şu sıra Cumhurbaşkanı ya da hükümet erkânı nereye giderse, orada siyaset var. Pardon “evet” var.

“Hayır”da Hayır var diyenlerin tozunu atıyorlar.

Şimdi ben bir takımın çalıştırıcısı olsam, sahaya sürdüğüm ilk on birden ne isterim; “Buldozer gibi ezip geçeceksiniz, kimsenin kaşına, gözünün yaşına bakmayacaksınız…

Bu taktik, bu söylem, spor ahlakına, centilmenliğe sığar mı?

Yahu, demezler mi; bu on bir; savaşa mı gidiyor; yoksa sportif bir müsabakaya mı?

Ah bir de şu tribünler… ‘Gözleyebildiğim kadarıyla’, iki takımın destekleyicileri yan yana oturuyorlar. Pardon, bir zamanlar öyleydi! Artık iki takımın taraftarlarının arasında tel örgüler değil, derin uçurumlar var!

***

Bütün bu olup bitenlere ne dersin, Usta?

Üzülme! Telaş ve endişeye kapılma.-Mevla’m neylerse güzel eyler.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.