Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

 … Ne zaman konuşacağız!

Aylardan ağustos, “erkek ayı”! Bugün fındığı konuşmayacaksak, ne zaman konuşacağız!

Karadeniz 52 Gazetesi Sahibi Tuncer Engin, Uğur Gürsoy’un yönetiminde iyi bir çalışma ekibi oluşturmuştu. Cemil Ciğerim, Necdet Uzun, Kemal Çeküç, (önce ‘yayın danışmanı, sonra ‘müessese müdürü’ Rüştü Baş.

Cemil Ciğerim Cumhuriyet Gazetesi Samsun Bölgesi’ne; Necdet Uzun,  Samsun Haber Gazetesi Genel Yayın Müdürlüğü’ne; Kemal Çeküç Sabah Gazetesi’nin Ankara bürosuna… (Ahmet Gürpınar ve Erol Karaer de bu kadroya zamanla dâhil oldular. Erol Ataşan’ın dediği gibi: “Gazete gibi Gazete” çıkarmaya çalışıyorduk.

Benim bu kadroya dâhil olmam ‘fındık fabrikalarının şehir dışına taşınması’ haberlerinin manşetten verildiği günlere rastlar.

-Uğur Abi; “Fındık fabrikalarının şehir dışına çıkarılması belediye encümeninin aldığı doğru bir karar, tartışmıyoruz. Şu (!) kadar süre içinde çekin gidin, o da tamam. Peki (dedim), aynı yazı birden fazla fındık kırma fabrikalarına sahip “FİSKOBİRLİK’e de yazılmış mıydı!?”

***

Uğur Gürsoy: “Yahu, biz bunu nasıl düşünemedik”(!)

Karadeniz 52 Gazetesi “yayın danışmanı” olarak yine sokaktaydık. Bir gün elimizde kâğıt kalem, sokak sokak dolaşıyor esnafın (tüccarın) nabzını tutuyoruz. Okur, gazetesinde neleri görmek, neleri okumak ister!

Bir defa “magazin” haber/fotoğraf/röportaj bize göre değildi. Gazete ‘siyah/beyaz’ tipo baskılı idi. İstanbul gazeteleri ise ofset çok renkli ve albenisi olan fotoğraflarla doluydu.

Magazini bir tarafa itip, başka haberler yapmalıydık.

Okur, mutlaka “fındık” haberi diyordu. Fındıkla ilgili her haberin alıcısı vardı. Borsa’da en son işlem fiyatını görmek isteyen, kaç vagon fındık gemiye yüklenmiş, kaç vagon işlenmiş, kaç vagon iç piyasada satılmış, en büyük alıcı kimmiş, Hamburg Borsası fındığımızın fiyatını belirlemesin, biz belirleyelim. Fındık Borsası Giresun’a değil Ordu’ya kurulmalı, bunlara son yıllarda lisanslı depoculuk eklendi.

Diyeceğim o ki; gazete okurlarımızın yüzde 90’ı fındık fiyatının ne olacağı ile ilgileniyor.

Bu açılıma şunu da ekleyelim.

Esnaf kepenk açıp siftah etmeden kepenk kapatmak istemiyor.   Bu nedenle esnaf/memur çocuklarını üniversitede okutmak isteyen (“özel” okulları da bu listeye dâhil edin) her cenahtan insan, fındığın serbest piyasadaki fiyatının iniş/çıkışından haberdar olmak istiyor.

Bu nedenle üst üste dört yazıdır bu konuyu işliyorum. Anlayacağınız yazılanın alıcısı var.

***

Vali Seddar Yavuz  “ek gelir getirecek alternatif ürünlere yönelin” kabilinden bir şeyler söyledi. Uzun yıllar bu konuyu tartıştık. Gele gele “fındığın alternatifi yine fındık” dedik.

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar basın açıklamasında “Üreticinin sesine kulak verin” kabilinden bir şeyler söylemiş.

 İnşallah sesi duyan olur, birilerinin kulağına kar suyu kaçırılır, yoksa üreticinin hali perişan ki, ne perişan... Bugün bu perişanlığı görmeyiz. Yarın bahçesine bakım yapamayınca, ürün kalitesi daha da düşünce, alfatoksin felaketi yaşayınca üreticinin hali anlaşılır.

Bir diğer husus ise 2023 yılında fındık ihracından 4 milyar dolar gelir müjdesi vardı. 4 milyar dolar da bir başka bahara kalmazsa şaşarım!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.