Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Neden daha sinirliyiz?

Ordu insanın “neden daha sinirli olduğunu” önce uzmanından öğrenelim; devamında -hatırlatma babında- bizim de söyleyeceklerimiz olur.

Doç. Dr. Erman Esnafoğlu, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Çocuk ve Ergen Psikolojisi” konulu konferansta) özetle şöyle diyor:

“Ordu’muz insanının diğer bölgelere göre daha sinirli olduğunu görüyoruz. Şimdiki zamanda insanlar ‘çekirdek aileler’ hâlinde küçücük evlere sıkışmış durumda. Yaşadığımız dar sokaklar, küçük binalar rahat bir psikoloji içerisinde olmamız için yeterli değil. Dış ülkelere veya kendi köylerimize baktığımızda insanların yeşillikler içerisinde küçük müstakil binalarda yaşadıklarını görüyoruz. Bu yaşam şekli insan psikolojisini son derece rahatlatıyordu.” (konuşmanın tamamını www.orduolay.com / www.ordu.bel.tr  sitelerinde bulabilirsiniz.)

Neymiş efendim; “Ordu’muz insanı diğer bölgelere göre daha sinirliymiş.

Önce bunda anlaşalım.

Diğer bölgelerden kasıt; Giresun, Trabzon, Rize veya Samsun, Sinop anlaşılmıyor herhalde!

***

Karadenizli mısır ekmeği yiyor. Daha sinirli olması, bölgede guatr hastalığının yaygın olmasından mı? Yoksa mısır ekmeği yemelerinden mi? Bu sorunun yanıtını 1950’li yıllarda çok aramışlar, bula bula ne bulmuşlar dersiniz!?

Karadenizli karalâhana (yöresel adıyla pancar) yiyor, karalâhana da guatr (*) hastalığını tetikleyicisi sayılıyor.

1950’li yıllar… İllerin Tarım Kredi Kooperatifleri başkanları Ankara’da bir konferansa çağırılıyor. Herkes geldiği bölgenin yetiştirdiği ürünlerin fayda ve zararları üzerine konuşuyor.

Kemal Aksoy’a sıra gelince şöyle bir soru ile başlıyor:

-Karadeniz insanı mısır ekmeğiyle karalâhana yiyor. Bölgede ise guatr hastalığı yaygın… Karalâhana guatrı hastalığı yapar mı? Bir de karalâhana hayvan yiyeceğimidir; öğrenmek istiyorum?

Aksoy’un sorusunun yanıtı şu olur:

-Tabi ki, karalâhana insan yiyeceğidir. Guatr hastalığının sebeplerinden biri olabilir. Ancak, Karadenizli fazla miktarda hayvan yiyeceği olan mısır tüketmektedir. Mısırın çok tüketildiği bölgenizde karalâhana mide dostu, en iyi çözücü, en iyi kurtarıcıdır. Ayrıca, karalâhananın demir deposu olduğu da unutulmamalıdır.

***

 “Çekirdek aileler” konusunda da bir/iki kelam edip bu bahsi bitireceğim.

Türkiye’de “çekirdek aile” araştırması ilkin İzmir’de yapılıyor.  Bu doçentlik “tez” çalışması…

Eczacı Güliz Kaptan, Egelidir! Kitaplığından, tez çalışmasının kitaplaştırılmış halini gösterdiğinde heyecanla sarılıp, bir gecede okuyup, tekrar rafa kaldırdım.  Zaman içinde oradaki tespitleri yazılarımda kullandım.

Kitapta katkı sunan çok sayıda araştırmacının adları -önsözden önceki sayfaya- sıralanmıştı.

Neyse… Bu kadar detaylandırmaya gerek yok, diyelim ve sadede gelelim…

Ataerkil, anaerkil ailelerin ilk bozuma uğradığı bölge Ege’dir; dolayısıyla İzmir… İzmirli “çekirdek aile” yani karı/koca eşittir çocuklarından oluşur... Evde dede, babaanne, anneanne, dayılar, amcalar, halalar, yeğenler yoktur. Çekirdek ailede adı üstünde, karı koca vardır. Böyle olduğu için çekirdek aile tanımına girerler.  Bu aileler, eşit yurttaşlık temelli ailelerdir. Karı/koca birçok konuda görüşleri doğrusunda seçimleri vardır. Ayrı ayrı partilere oy vermeleri de yadırganmaz. Eşler birbirlerinin seçimlerine saygılıdırlar. Pederşahi bir düzende dede ne isterse o olur. Dede hangi partiye oy verilecekse, o söyler ve de oğul 60’ında da olsa, torun torba dedenin partisindendir. Feodal düzendir bu... Ağalık/beylik, gelenekler sürecek ki, oy verdikleri partilerdeki ağlıkları, ayrıcalıkları bu sayı üzerinden ölçülebilsin...

Nitekim bizim aile bu minval üzeri oy kullanır. Demek oluyor ki, bizim aile 50 yıldır çekirdek aile.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.