Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Nihayet Rüsumat No:4

 

98 yıl geriye, 1920’lere kısa bir yolculuk yapma fırsatı doğdu. Tarihçi-Yazar Hikmet Pala bize Rüsumat No: 4 gemisi hakkında bir sunum yapacak.

Bu akşamki etkinlikte “Kinistin Valfını” binbir güçlükle (düşman savaş gemilerinin uzaklaşmasından sonra) yerine takılmasında, geminin tekrar yüzdürülmesinde önemli rol oynayan kahraman denizcimiz Hamdi (Karadeniz)’den; Turgut Özakman “Çılgın Türkler” kitabında övgüyle bahseder.

Sevindirici olan; 98 yıl sonra, kahraman denizcilerimizin torunlarının bulunması, bu etkinliğe çağırılmaları ve “dedelerinden duyduklarını” anlatmaları… Rüsumat No: 4’le ilgili bilmediğimiz daha birçok ayrıntının ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

***

ORSEV “Kültür-Tarih Dizisi 6’ncı kitabı olarak Meral Aktaş tarafından yayıma hazırlanan “Avcıol” yayınevi/İst. 2000’de ilk baskısı yapılan Sıtkı Çebi’nin “Ordu Şehri Hakkında Derlemeler ve Hatıralar” kitabında Rüsumat No:4’le ilgili bir bölümü var. (S.314-316) Siz sevgili okurlarımızla paylaşmak istiyorum.

“…Bütün bir gün ve gece boyunca devam eden su boşaltma faaliyetine, ertesi gün limana gelen İtalyan bandıralı Remo gemisi de katıldı. Rüsumat kumluktan kurtarıldıktan sonra, binlerce ahalinin sevinç naraları arasında yüzmeye başladı. Rüsumat (3 gün sonra) 20 Ağustos akşamında, boşalttığı cephanelerin yerine yeniden silah ve cephane yüklemek üzere Trabzon’a doğru yola çıktı. Bu sırada Ordulular kıyıda davullar çalıyor, horonlar oynuyor, Rüsumat’ın kaptan ve tayfalarına hayırlı yolculuklar dileyerek geminin kurtuluş bayramını yapıyordu. Rüsumat No:4 gemisine bu sefer dolayısıyla “Gazi” unvanı verilmiştir.” (*)

***

Rüsumat No:4,  29 Eylül 1921 sabahı Eynesil (İnesil)’de düşman torpidoları tarafından görülür, Kiniştin Valfı burada da açılır, gemi karaya oturtulur. Ancak, 40’tan fazla torpido atışından maalesef 5’i gemiye isabet etmiştir. Önemli bölümlerin ırgatları parçalanmıştır.

Çekilen telgraflar üzerine Rüsumat No:4’ü batıktan kurtarmak için Trabzon’dan bir römorkör gönderilir. Römorkör Rüsumat’ı tekrar yüzdürmeye çalışır. Fakat bu çabalar sonuç vermez. Daha sonra Rüsumat No:4’ün işe yarayacak parçaları tek tek sökülür ve gemi Karadeniz’in hırçın sularına uyumaya bırakılır.

 ***

(*)  Rüsumat No: 4 hakkında geniş araştırmaları olan, Altınordu ilçemizde bir Rüsumat 4 anıtının yapılmasında önemli katkıları olan Araştırmacı-Yazar İbrahim Dizman’ın, 98 yıl sonra böyle bir etkinliğin düzenlenmesinde de önemli katkılar sunmasını saygı ile karşılıyorum.  

Tabii, Ordu denince verilen her göreve sevinerek üstlenmeyi onur sayan Alâmetifarika Reklâm Şirketi’nin kurucusu Uğurcan Ataoğlu’nu da unutmuş değiliz.

Bu akşam saat 20.de neredeyiz?

Büyükşehir Belediyesi karşısı Rüsumat No:4’ Anıtı’nın önünde.. Şener Gök’le birlikte Ordu türküleri söylemeye…

Geç kalmayın!

Hadi bakiiiiim…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.