Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Okur, niye okur

Belli bir rakam vermeden, şu kadarını söyleyeyim:  YAYSAT’ın satış grafiğinde, Ordu Olay’ın istikrarlı bir yükselişi var. 

Bu bizi sevindiriyor; dolayısıyla, daha albenili, eli yüzü düzgün bir gazeteyle okurlarımızın karşısına çıkmak istiyoruz…

***

Özgün haber/makale ve röportaj sayılarındaki artış (buna, son zamanlarda Ahmet Gürpınar arkadaşımızın ‘kılı kırk yararak’ hazırladığı bulmacaları da katarsak), gazetemizin içerik bakımından daha da zenginleştiğini söyleyebilirim.

***

Sabah, haber toplantılarında şu sıra sıkça dile getirilen bir husus var. Özel kuruluşların (bilhassa Konut sektörü) reklâm ve ilanlarındaki artış, özgün haber sayısındaki artışla ‘at başı’ gidince hangi birinden vazgeçebileceğimizi tartışır olduk.

Bir öneri, özel ilân ve reklâmların boyutunu küçültmek ve daha az kazanmak; ya da reklâm ve ilânların boyutlarıyla oynamadan, sayfa sayısında artışa giderek bu ikilemden kurtulmak!

Tabii buna biz çalışanlar karar verecek değil! ‘Görünen köy kılavuz istemez’ deyip gazetenin imtiyaz sahibi Zeki Mesut Özel ve LTD. ŞTİ. ortakları karar vereceklerdir.

***

Deneyimlerime dayanarak söylüyorum:  Yaygın basında spora (sadece futbol değil, her dalda spora) ayrılan sayfa sayısı bizdekinin birkaç katı. Yerel basın (ya da bölgesel fark etmez); reklâm, ilân gelince ilk çalacağımız kapı, spora ayrılan sayfalardır. İlan ve reklamlarla sağından solundan kırpılan sayfalarda spor haberleri, spor fotoğrafları, spor yorumları… Dün, siyah/beyaz fotoğraflarla verdiğimiz haberlerin albenisi yoktu. Bugün ofset tekniği ile basılan renkli sayfaların okuyucusu var.

 “Genç okurlara nasıl ulaşırız” dendiğinde dilimiz çözülürdü.

Birinci yol: aktris fotoğraflarıyla zenginleştirilmiş renkli sayfalar… İkinci yol: Spor…

Spor dedikse; iyi hazırlanmış, iyi fotoğraf karelerinin olduğu, iyi spor yorumcuların olduğu renkli sayfalar aklınıza gelmelidir.

Yaygın basındaki gibi ‘albenisi olan’ magazin sayfaları zaman zaman denenmiş olsa da bu konuda yerel basında başarılı olunamadı, vazgeçildi.

***

Söz spordan açılmışsa, taraftar izlediği maçın sonucu ne olursa olsun, gazetelerin haberi veriş şeklini çok önemser.

Son günlerde Orduspor haberlerinin veriş şekline itirazlar var. Kalpleri Orduspor aşkı ile dolu taraftarları ister istemez üzüyoruz.

Şunun bilinmesinde fayda var:

Orduspor’la, Güzelorduspor ayrı iki spor kulübümüzdür. Biri diğerinin alternatifi değildir.

Gazete sayfalarında iki takımımızın haberlerinin veriliş boyutlarındaki farklılıklar, birini öne çıkarmak gibi bir amaca hizmet ettiğimiz anlamına da gelmemelidir.

***

Trabzon’da yayımlanan Karadeniz Gazetesi’ni ziyaretimizde Ahmet Şefik Mollamehmetoğlu şöyle söylemişti yıllar önce:

Trabzonspor maçı kazandığında 3500 gazete satıyoruz. Trabzonspor yenildiğinde, satışımız 1500’e kadar düşüyor.

Spor sayfası okurları sürekli kazanan olmak istiyor. Var mı öyle güzellik?


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.