evden eve nakliyat eşya depolama Nakliyat nakliye uluslararası evden eve nakliyat gebze nakliyat
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Projeyi değil proje alanını tartışmalıyız

Ordu Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Kadir Engin, önemli bir çalışmanın altına imza atmış. Önce ne dediğine bakalım, sonra tartışırız.

“Durugöl’ün bir bölümü neden korunmalıdır” başlığı altında yazılanlar şunlar:

117 dönümlük bu alanın 40-50 dönümü “yeşil alan, park alanı” olarak bırakılması planlanmıştır. Bu yeşil alanlar içinde Durugöl’den hatıra bir anıt göl planlayıp, doğal ortamına uygun, derinliği çok olmayan içinde ada, kamış, suyunda balık olan minyatür bir göl yapılmalıdır.

Örneğin; Manavgat Titreyen göl olduğu gibi korunmaya alınmıştır.

Gürcistan Batum’da kentin tam ortasında pek çok balık türlerinin yaşadığı 60 dönümlük bir göl mevcuttur.

Neden göl istiyoruz:

Meselenin en önemli noktası burada, Melet Irmağı Vadisi çok önemli göç yoludur. Bu vadinin başında Durugöl vardır. Kuzeyden göç eden tüm kuşların konaklama, duraklama alanı Durugöl’dür. Kuşlar için de göl bırakılır mı, demeyin! Bu kuşların Hopa’dan Ordu’ya kadar güneye geçiş yolu yoktur. Üç bin metreyi aşan dağların üstünden Orta Anadolu’ya, Afrika’ya ulaşmak imkânsızdır.”

***

Kadir Engin’in duygularını anlıyorum. Serzenişlerinde haklı mı?

Ne dediğine bakar mısınız?

15 yıldır Durugöl’de yapılanların ve yapılacakların master planlarını, yöneticilerin tavrını çok iyi biliyorum. Bu arada 4-5 İl Spor Müdürü, bir o kadar da Vali ile çok yakın temaslarım oldu. Durugöl için işin özü, devlet memuru statüsü bürokrasi böyle bir göle sıcak bakmadığını gördüm. Daha önemlisi “ORDU” kamuoyundan açık destek alamadılar. Çevreci geçinenler kamuoyu yaratarak Durugölü kurtaralım kampanyasına uzaktan bakmayı tercih etmişlerdir. Her mesele gibi bunu ortaya atan kişinin özel sorunu imiş gibi algılamışlardır.”

***

 Kadir Engin’in ORDUSİAD başkanı olmak dışında avcı kimliği de vardır. Yıllardır Ordu Avcılar Atıcılar Derneği Başkanlığı da uhdesindedir.

Her iki kimliği ile yıllardır “Durugöl’ün KuruGÖL olmaması için uğraş vermektedir.

Yüzdük yüzdük kenarına geldik, bu aşamada da Durugöl’de de boğulmasına izin vermeyelim.

Tabii burada en büyük gayret DURUGÖL MAHALLESİ SAKİNLERİNE DÜŞÜYOR.

Onlar el verirse, 65 metre yüksekliğindeki blokları değil,  kuğuların yüzdüğü, balıkların oynaştığı suların aynasında kendilerini görmelidirler.

***

 Son günlerde siyasilerden de önemli mesajlar geliyor. Çok katlı binalara karşıyız. Önemli projeler kamuyu desteği olmadan yapılmamalıdır. Gerekirse, plebisit (halk oylamasına) gidilmelidir.

***

Hepsini üst üste koyduğunuzda Durugöl için bir duyarlılık sağlandığına inanabiliriz.

Olması gereken de budur.

Bu kentte yaşıyorsak, yeşil alanların yeşil kalmasına çalışmalıyız.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.