Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Sagra

Kısaca “Sagra” yazdım, başlığa. Sagra Gıda Sanayi A.Ş. sadece Türkiye’de değil Dünya’da bir marka… Reklâm panolarında ne yazardı hatırlayın: “Tadelle’nin adı Dünya’da tadı”!

Ordu için, Ordulular için de önemli bir iş ve aş kapısıydı Sagra…  Bir ürünü pazarlamanız, mamul/yarı mamul piyasaya sürmeniz önemli değil; ürününüzün bir “marka” değeri olmalıdır. Nitekim Sagra, marka değeri olan, Uğur Gürsoy üstadımızın dediği gibi; “Orduluların yüzde 90’nın da sahiplendiği bir firma” idi.

Fındığı, fındık olarak değil de; mamul, yarı mamul olarak ihraç etmenin ilk adresi de yine Sagra’dır.

***

Sagra A.Ş.’nin  “yetenekli” müdürdü Şerafettin Turan’dı.  Sagra zaman içinde, ürün çeşitliliğini artırmış,  700 işçinin çalıştığı, Türkiye’nin ilk 500 büyük firmasından biri olmuştur.

Sagra A.Ş. bir aile kuruluşudur. Uzun yıllar ihracatta ve imalatta zirvedeydi.  Zamanla iç piyasanın daralması, ihracattaki sıkıntılar, finansman zorlukları… ( Sevgili Şerafettin Turan’ın “Tarıma Dayalı Sanayi” ürünlerinin ihracı konusunda hazırladığı birçok raporun, Ticaret (ve Gümrük) Bakanlığı arşivlerinde yerini aldığını da hatırlatalım) Bir de işleyeceği fındığı günlük faizle Bölge tüccarlarından temini, baş aşağı gidişi hızlandırdı. 

Bilhassa vadeli ‘ödeme şartlı’ fındık veren Ordulu tüccarların bir araya gelerek Sagra’yı almaları istendi. Ortaklık deneyimi olmayan, ortaklıklara şüphe ile bakanlarca bu talep kabul görmedi ve nihayet Sagra A.Ş. 2007 yılında Sanset Gıda A.Ş.ye satıldı. Bizim “yerli” tüccarlarımız da alacaklarını aldılar.

Yenileme çalışmaları iki yıl sürdü. Bu süre zarfında iş akdi sona erdirilmeyenler maaşlarının yarısını almaya devam ettiler…

Sanset’in (siz Sagra okuyun) iki marka ürünü Saralle ve Tadalle marketlerin vitrinlerde yeniden görülmeye başlandı.

Sanset’in (Sagra’nın)  bugün de üretim/pazarlama sorunları olabilir. “Toksöz Grup”un dolayısıyla onun bir yan kuruluşu olan Sanset Gıda’nın bir finansman zorluğu çekeceğini sanmıyorum.

Nitekim Tek Gıda İş Sendikası Ordu Şube Başkanı Ali Öner’in: “40 günde 40 işçi çıkartıldı” açıklamasının bir yerinde özellikle şu hususun altı çiziliyor: “Özelikle fabrikada lokomotif olan iki marka Saralle ve Tadalle’nin yüzde 80’ini Kırklareli’ne götürecekler. (…) Kaldı ki diğer marka olan Gofretinde buradan gitmesiyle artık bu fabrika lav edilmiş olacak.”

***

 Sagra ya da Sanset adı ne olursa olsun,  sektörde küçümsenmeyecek sayıda istihdam sağlayan bir firmanın şu veya bu nedenle kapanmasını istemeyiz.

Bu arada gazetemizin, Sendika şube başkanının “lav”lı açıklamasının, manşetten: “Sagra Kapanacak” başlığı altında verilmesine üzüldüğümü de söylemeliyim.

Sözün özü: Orduluların yüzde 90’nın sahiplendiği bir firmanın yok olup gitmesine seyirci kalmayalım.

 

***

İHSAN KURTULUŞ

İhsan Kurtuluş uzun bir yolculuğa çıktı.

Dostları, sevenleri yasta!

Şu an ölüm karşısında suskun ve çaresizim!

 Elimden, “Işıklar içinde kal” demekten başka da bir şey de gelmiyor


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.