Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Sandık Güvenliği ve Dip Dalgası

24 Haziran 2018 tarihi bir gün… O gün hepimiz sandık başındayız… Oylarımızı, ya parlamenter demokrasiyi güçlendirmek isteyen “Millet İttifakı” partilerine; ya da yasama, yürütme, yargı erkinin bir elde toplandığı “Cumhur İttifakı”na vereceğiz!

***

1946 yılında başlayan “çok partili” demokrasi deneyiminden bugüne 72 yıl gibi uzun bir zaman geçti. Artık, demokrasimiz olgunluk dönemini yaşıyor diyebiliriz. Tüm siyasi partiler demokrasimizin vazgeçilmezidir; eşit yurttaşlık temelinde kimsenin kimseyi ötekileştirme hakkı da yoktur.

Ben iktidarım; benim icraatlarımı eleştiren muhalifler.. ne muhalifi?! En hafif deyimle “bizi içeriden vurmak isteyen dış güçlerin içimizdeki, uzantılarıdır” yaftalamaları doğru değildir.

Farklılıklarımızla bir arada yaşama kültürü demokrasimizin özüdür.

***

Daha fazlası var ama bizim derdimiz “sandık güvenliği”!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP’li müşahit ve gözlemcilere: “Sandık başına en erken siz gideceksiniz” dedi mi dedi!

Sandık Güvenliği, Oy ve Ötesi, Millet İttifakı birleşenleri adına açıklamalar peş peşine geldi:

 “sandık güvenliğini” sağlayacak olanlar (5 Haziran’a kadar “gönüllülük” başvurularını yapanlar) ve (23 Haziran akşamına kadar “gönüllülük” başvurularını yapacak olan müşahitler) sabah 5’de sandık mahallinde o-la-cak-lar!

***

Sabah sabah (uykulu uykulu da olsalar)  aynı zarfa atılacak cumhurbaşkanı oy pusulası ile milletvekili oy pusulalarının (zarflar dahi) hepsinin mühürlenmesine nezaret edecekler. Oyunu kullanmaya gelen vatandaşın eline (asla ve kat’a) daha önce  “EVET” mührü basılmış oy pusulası verilmeyecek.

Tüm bunlar bir hakkın yapıldıktan, torbalar mühürlenip, İlçe Seçim Kurulu’na geldikten, tutanakların (mutlaka) bir örneği alındıktan sonra, görev yerlerini terk edebilecekler.

Millet İttifakı birleşeni partiler “bu işleri “yüzde 100 başarabileceklerine inandıkları 600 bin gönüllüyü görevlendirdiklerini, hiçbir sandığın gözlemcisiz ve müşahitsiz bırakılmayacağını açıkladılar.

Bir diğer husus “oy veren yurttaş” oyunu kullandıktan sonra oyunun sandıklar açıldığında sayılıp sayılmadığını izleyebilir, bunda da bir sakınca yok. Yeter ki “adil sayım” yapılsın. Demokrasimiz sandıkta yara almasın…

***

Dip dalgasına gelince… Tabii beklenti tsunami değil! Her şeyi süpürüp götüren bir tsunaminin ne iktidara, ne de muhalefete bir yararı olur.

Dip dalgası genellikle sessizlerin, sesidir! Tabanda yer değiştir. Her  yer değiştirme hareketini, burnu havada olanlar pek hissedemez… Onlar için her gün bayram!!! Gel gör ki; nüfusunun yüzde 99’u tüm varlıkların yüzde 46’sının sahibi iken, yüzde 1’in tüm varlıkların yüzde 54’nün sahibi olduğunu bilelim. Bunun adı kapitalist sistem, pardon tüketim ekonomisini öncelikleyen bir sistem.  Bu sistem “altta kalanın canı çıksın” sistemi; o nedenle adamı güldürmez!

Çöküş bu nedenle (Osmanlı son 200 yılda çöktü) hissedilmez, ya da hissedilmesi biraz zaman alabilir.

Halk arasında bunun adı : “Bıçak kemiğe dayanmadan”dır!

Siz siz olun daha büyük dip dalgalarının art arda gelmesinin önünde nasıl duracağımızın hesabını şimdiden yapın, önleminizi alın.

Bir oy, bin oydur!

Vereceğiniz her oyun bu nedenle çok değerli olduğunu bilin, yeter!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.