Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Şehir Hastanesine değil Seçilen yere hayır

Sondan söyleyeceğimi baştan söyleyeyim; 16 Nisan referandumunda tercihim “Hayır”!

Karadeniz’de bir eşi olmayan ‘Türkiye’nin 4’cü büyük Botanik Park’ını dün TOKİ’ye; bugün Şehir Hastanesi’ne meccanen (bedelsiz) verilmek istenmesine de “Hayır”!

‘Hayır’da hayır vardır’ diyeceğim o kadar çok şey var ki, şimdilik bu ikisi öne çıktı. Dahası, tam da 16 Nisan Anayasa referandumu öncesi… Yani, zamanlaması manidar...

***

TOKİ, Ordu’nun “akciğerine” dokunamadı.  Şehir Hastanesi’nin de dokunmasını istemiyoruz. Sizlere akciğerlerimize neden dokunulmaması gerekir diye binbir gerekçe sayabilirim, saymayacağım. Sadece şunu söylemekle yetineceğim.

Sağlık Bakanlığı Kamu Özel İş Birliği Modeli ile Tesisi Yapılması, Yenilenmesi ve Hizmet Alınması Hk. 6428 Sayılı Kanun, 21/02/2013 tarihinde yürürlüğe girdi.

Bugün; Türkiye’nin 10 ilinde “Kamu-Özel İşbirliği“ ile Şehir Hastaneleri yapılıyor.

Bu 10 sayısına, bir ilave de Ordu’dan.  Yalnız, Ordu’nun “bir bedel ödemeden” tahsis edilecek kamu malı (Botanik Park gibi) arazileri yeterince yok. Olanlar da dolaşıldı, bakıldı, beğenilmedi.

Şehir Hastaneleri için ilk başta çıta yüksek tutuldu: “En az 25 hektar (250 dekar) dendi, olmadı; sonunda 11 hektar (110 dekar) Botanik Park’ın olduğu arazi “uygundur” dendi.

***

Şimdi, itirazımız buna. Ordu’nun Altınordu ilçesi sadece doğu/batı yönünde gelişmiyor. Son 10 yılı şöyle bir düşünün; Civil vadisi boyunca Yemişli Mahallesi’ne kadar, Güney yönünde de hızlı bir yapılaşma var. İşte bu nedenlerle Botanik Park’a dokunulmasını istemiyoruz.

Yanlış anlaşılmasın Şehir Hastanesi’ne “Hayır” demiyoruz; seçilen yere “Hayır” diyoruz.

 ***

Erenler:

Sıkıcı gelir biliyorum ama şu 6428 sayılı kanunun 1 Maddesi ‘amaç, kapsam ve tanımlar’da ne diyor?

Altını çizdiğim, ayrıca koyulaştırdığım bir özeti buraya alıyorum:

Kamu özel iş birliği modeli çerçevesinde (…)ihtiyaç duyulan tesislerin (…) Hazinenin özel mülkiyetindeki taşınmazlar üzerinde sözleşmede belirtilen sabit yatırım otuz yılı geçmemek üzere (…)  mali kaynak gerektiren bazı hizmetlerin gördürülmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektir.”

***

Hani yap/işlet/devret modeli vardı ya (3996 sayılı kanun), orada da “kamu hizmetinin görülmesinde ileri teknoloji ya da yüksek mali kaynak ihtiyacı varsa işler; özel ortaklar eliyle gördürülüyordu.”

Adını koyalım:

6428 sayılı Kanun Hazine’nin mülkü üzerine, özel kişiye 30 yıllığına (bu Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin öngördüğü gibi Tüzel kişiliğe de olabilir): “Arsa benden gel ortak iş yapalım” denmektir.

***

Son söz:

Son söz, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın!

Nereden bulur, ne yapar bilemem. Şehir Hastanesi için Botanik Parkımız dışında uygun bir yer bulabilir.  Örneğin Yemişli Mahallesi’nde alınacak özel bir mülkte neden Şehir Hastanesi olmasın?(*)

***

Prof. Dr. Hüseyin Kaptan: “1970’li yıllarda Ordu İmar Planını yapılırken 1992 yılında 90 bin nüfus hedefleniyordu. O plan revize edile edile 250 bin nüfusa kadar çıktı. İşte o yıllarda, yani hedef 90 bin nüfusken, Yemişli Mahallesi’nde 5 bin nüfuslu “uydu bir kent” düşünülüyordu. Uydu bir kentte neler olması gerektiğini burada tek tek saymayacağım. Yeni bir şehir, yeni bir merkez kurmaktan bahsediyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.