Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Seni Anmak Seni Anlamak

Kasım doğumluyum. Henüz bir yaşında bile değilim. ATA’sız 80 yıl sonra nerede kalmıştık, diye başlayan cümleler kurmak istemiyorum.

Biliyorum Saat 9’u 5 geçe, ATA’nın anıtı önünde toplanan zevat ile tüm yurtta, Kıbrıs’ta, 5 kıtadaki temsilciliklerimizde anma törenleri yapılacak; Sirenler çaldığında biz sokakta olanlar da 2 dakikalık saygı duruşunda bulunduktan sonra yine işimize/gücümüze bakacağız. Unutacağız,  hatırlamak için bir 10 Kasım daha bekleyeceğiz.

***

Atatürk’ü anlamak için bu kadar uzun beklemeye gerek yok.

Okuyacağız, araştıracağız, önce bilgi sahibi olacağız, sonra fikir yürüteceğiz.

***

Atatürk, ikinci dünya harbini görmeden öldü. Savaş kapımızdaydı. Almanya bir günde Polonya, Macaristan, Bulgaristan derken kapımıza dayandı. İsmet İnönü Cumhurbaşkanı… İsmet Paşa Genç Türkiye Cumhuriyeti’ni bu dünya savaşı dışında tutmak için diplomasinin tüm olanaklarını kullanıyor. İşin bir yanı bu… Diğer yanı Anadolu insanı ne düşünüyor?

İşte o günlerde TBMM’nin gizli oturumunda Ordu’dan yükselen bir ses yankılanıyor. Milletvekili Hamdi Yalman’ın elinde Bilal Köyden’in Güzelordu Gazetesi, “Anadolu’da milli bilincin tam olduğunu; Türkiye savaşa girdiğinde, bir baba mirası gibi yok olup gitmesine asla müsaade etmeyeceğini; yurdunu kanı pahasına koruyacağını” söylüyor.

 ***

Gazete, TBMM gizli oturumundaki bu konuşmayı: “TBMM gizli oturumunda okunan haberimiz yurtta geniş yankı uyandırdı” diye veriyor.

***

Çocukluğum, gençliğim ve nihayet bulunduğum şu yaşta, Babamın işyerinde geçen bu “Milli Şuur Tamdır” tartışması her gün belleğimin derinliklerinden çıkıp (arada bir de olsa) “ayrıntı” da yayımlıyorum.

 Tartışılan konu: “Türkiye savaşa girecek mi, girmeyecek mi?

 Savaşa girdiği takdirde; (Yurtta Sulh, Cihanda Sulh diyen Atatürk de yok) İsmet Paşa ne yapacaktır? Barışı korumak ve kazanmak Atatürk’ün gösterdiği yoldur. İsmet Paşa, mutlaka bu yolda kararlılık gösterecektir. Nitekim öyle de olmuş, Türkiye ikinci dünya harbine girmemiştir.

***

Çağı yakalamak elimizde…

Türkiye Cumhuriyeti meczupları değil, Fikri hür, İrfanı hür insanların ülkesi olacaktır.

Bugün, Cumhuriyetin kazanımlarının önemli bir bölümü unutturulmaya çalışıldığı için her zamandan daha kaygılı, daha üzgünüz…

Bu sarmaldan kurtulmanın tek yolu var:

Kaderciliği bir tarafa bırakıp, bilimin ışığında aydınlık yolda yürümektir.

Çağın gerisinde bir Türkiye Cumhuriyeti tasavvur etmek aymazlıktır, bu büyük ulusa yakışmaz!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.