Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Siz, sorumlu aramayın

Bir önceki “ayrıntı” şu soru ile bitiyordu:

Yeni şeyler söylemeye hazır mısınız?

Sorunun yanıtı pazartesiyi beklemeden geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara-Haymana’da bakınız ne dedi:

“Belediyelerin çoğu şu an batık. Türkiye’nin ekonomisinin sorumlusu benim... Yerel yönetimlerin yapacağı hiçbir şey yok.”

***

Türkiye’nin ekonomisinin nereye gittiğini, cumhurbaşkanı bilmeyecek de ben mi bileceğim. Cumhurbaşkanı “batık” dedikten sonra, lafı eveleme, geveleme gayreti içinde olanlar hala varsa boş bir gayret içindeler.

Bunu bir tarafa yazın...

***

Cumhurbaşkanı, Hazine ve Maliye’den Sorumlu Bakan Berat Albayrak’ın 2,5 milyon işsize, bu yıl içinde iş bulunacağı sözüne de açıklık getirdi.

Bu sayıda işsize iş sözünü TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun verdiğini söyledi. Top, Rıfat Hisarcıklıoğlu’na paslanınca, daha ilk soruda, geri tepti.

***

Bakın dostlar, paslaşmaya hiç gerek yok. Türkiye tarihinin en büyük krizlerinden birini yaşıyor. Hiçbir dönemde bu kadar işsizimiz olmadı. 

Sebze ve meyve fiyatları bu kadar tavan yapmadı.

Tanzim satışların 15 bin mağazada yapılacak olması hiçbir şeyi değiştirmez. Üretmeyen, tüketen Türkiye, payandalarla, ya da taşıma suyla ayakta duramaz.

Denize düşen yılana sarılır misali, istemezseniz de IMF kapının arkasında, iki de bir kapıyı tıklıyor. Girebilir miyim, diye soruyor. GİREMEZSİNİZ dedikçe, iki yumruğunu birbirine vurup “Çatlasanız da patlasanız da, benim garantim olmadan yatırımcı gelmez! Londralı para babalarına günü kurtarmak için ödediğiniz yüksek faizle 40 adım gidersiniz, ondan sonrası yok...”

***

Başa dönelim. En yetkili ağızdan “belediyelerin batık olduğunu” duydunuz.

1 Nisan sabahı, sadece yerel yönetimleri konuşmayacağız. Yakın, uzun vadede yapacak olduklarımızı da konuşacağız. Cumhurbaşkanlığı sistemini de tartışacağız. Buna her zamandan daha fazla ihtiyacımız var. Kuvvetler ayrılığı, yasama-yürütme, bilhassa yargı bağımsızlığı, parlamentonun yeniden etkinliğinin artırılmasını da konuşacağız. Cumhurbaşkanı kararnameleriyle bir yere kadardı, bitti!

Bir zamanların güneşin batmadığı imparatorluk, İngiltere’de insanlar sokağa çıktı. ‘Avrupa Birliği’nden ayrılırsak, ekonomimiz çöker, ülke sınırları içinde küçüldükçe küçülür, yok oluruz.’

Türkiye ekonomisi doğuda değil, batıdaki AB gibi birliklerle beraber olduğu zaman büyür, serpilir.

Muasır medeniyetler topluluğu öyle sanıldığı gibi “dinsizler birliği” değil. Uzun yılların mücadelesi sonu sekülerleşmişler, dinle devlet işlerini birbirinden ayırmışlar.

***

Neden geri geri gidelim. Çağı yakalamak her yurttaşımızın asli görevi olmalı. Çok çalışmalı, her zamandan daha çok çalışmalıyız. Tabii batmamak için…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.