Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

‘Ayrıntı’ köşesinde bir ilk…  TBMM kısaltması yazı başlığı oluyor.

TBMM çatısı altında ne var? Anadolu’nun bağrından kopup gelen temsilcilerimiz.  TBMM’deki sesimiz onlar. Yöremizde yaprak kımıldasa haberleri var. Katalizör vazifesi görüyorlar. Sorunu TBMM’ye taşıyor, çözümün bir parçası olmaya çalışıyorlar.

 İlgili bakanlığın yanıtlanması için bazen bir soru önergesi, bazen de iktidarın tarım ve ekonomi politikalarının test edildiği “Meclis araştırmaları” istemi, TBMM’ye taşınıyor. Fındıkla ilgili “Meclis araştırması istemi de bunlardan biri idi ki.. bir yetmedi iki defa “ret” yedi.

***

TBMM çatısı altında da bu bir ilkti. Muhalefet Partilerinin tamamı “sağlı/sollu” aynı cenahta, İktidar sahipleri karşı cenahta savaştılar. Savaşı “ret” cephesi kazandı.  Fındık konusu bir defa daha ne zaman TBMM çatısı altına taşınır, tartışılır, bilinmez.

***

Yörede, Samsun (Terme), Ordu/Giresun/Trabzon 1,5 milyon seçmen sandığa giderken mangalda kül bırakmayanlar, TBMM’ye gidince safları sıkıştıracak yerde, tam tersini yapıyor. Biri Şam’da biri Kavak’ta gel de ayıkla pirincin taşını..

O nedenle kendi göbeğini kendin keseceksin…  Fındığı/fıstığı bırakıp diyarı gurbet edeceksin. Ekmeğini tarımda değil, inşaatlarda (o kadar kaşhane yapılıyor ki) kazanacaksın. Türkiye’de iş bulamazsan, Fizan’da,  Japonya’da, fazla değil adını saymadığım (Fettullahçıların saydığı) 50 ülkede arayacaksın.

Söz konusu iş olunca, gittiğin ülkenin“Müslüman” olması da şart değil. Sen sırtına semeri koymuşsun, yükü koyanın cibiliyeti şu olmuş bu olmuş önemli değil..

***

Konu TBMM’ydi, açılım tüm dünya oldu. Demek ki “emek saikıyla geçinenlerin yurdu yok, yurt özlemi var. Kimse, hiç kimse köklerinden kopmak istemiyor.

***

Borsa, 12 lira’dan işlem görüyor. Yayla komşum (Kothanlı) 9,5 ton fındığım oldu. “Allah seni inandırsın her ton fındıktan bana kalan 500 TL. oldu.”(*)

Bağı, bahçeyi, tarlayı çapalayana bu diyarda para yok. Gelir, kapısı, el kapısı çal kardeşim çal, bir ses veren, bir kapı aralayan olur.

Erenler ne demiş: Lokmayı da sayarak yiyeceksin.

Sağlıklı yaşamanın sırlarını, yaz baba yaz!

TBMM yaz… Bölgeden seçilen temsilciyi yaz… Birinin (insanlık adına) ak dediğine, diğerinin neden kara dediğini bir türlü anlamadığını yaz.

Demek kİ TBMM çatısı altında ülke sorunları böyle böyle, at sepete, kurtul!

Ben bahçeyi satarak kurtuldum. Sen de kurtul!.

(*) Şerafettin (Şeref) Okutan


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.