Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Tek Adam

Tek Adam” , “İkinci Adam” Şevket Süreyya Aydemir’in, “Adam” ise Yılmaz Özdil’in dilimize kazandırdığı eserler...

“Son Adam” kitabı henüz yazılmadı. Yazıldığı varsayılan “Son Adam” ya da “Son İnsan”, 1984’ün ünlü yazarı George Orwell’e kadar uzanıyor. Yani, “Son Adam” kesinlikle bizden biri değil!

***

Buraya tekrar döneceğim. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki akşam Haber Türk’te gazetecilerin 16 Nisan referandumu ile ilgili sorularını yanıtladı.

Kaç defa “Tek Adam” yönetimi dedi? Saymadım ama söz dönüp dolaşıp, “Tek Adam”a verilecek yetkilere geliyordu.

…Bugün bu yetkiler Mecliste… Biz istiyoruz ki yarında bu yetkiler Mecliste olsun… Tek adama, parlamentoyu seçime götürme (feshetme) yetkisi verilmesin…  Biz, “evet” oyu verecek olana da saygılıyız… Ancak halkımızın, anayasa değişikliğine neden  “evet”; neden  “hayır “ dediğinin de bilinmesini istiyoruz… 

Biz gazetecilerin de böyle bir görevi var.

  “Tercih” yazan mührü halkımızın, “evet”, ya da “hayır”a, bu iki seçenekten hangi birine basması gerektiği konusunda bir hizmet vermekle yükümlü olduğumuzun da bilinmesini isteriz.

***

Şevket Süreyya Aydemir (1897-1976) “Kadro” dergisi kurucularından.  Kadro dergisi  “Anadolu İhtilalinin, dolayısıyla “Kemalizm”in “ideolojik” yayın organı…  (Çankaya’nın izniyle, inkılâbın prensiplerini bilimsel bir gözle inceleme düşüncesiyle) 1932-1935 yılları arasında 36 sayı çıkıyor.

Şevket Süreyya Aydemir daha sonra kaleme aldığı üç ciltlik  “Tek Adam”da Mustafa Kemal Atatürk’ün biyografik yaşam öyküsü içinde; “çöken dinsel-geleneksel imparatorluktan ve Sevr’i imzalamış olan bir kalıntıdan yepyeni bir ulusun, yepyeni bir devletin doğuşunu anlatıyor.” (*)

***

Şevket Süreyya Aydemir’in “İkinci Adam”ı İsmet İnönü’ydü!

Aydemir’e göre “İkinci Adam”, ‘gölge adam’ değildi! Mustafa Kemal’in stratejik dehası, ataklığı; İsmet Paşa’nın stratejik derinliği, sakinliği ve toparlayıcılığı onu gölge adam değil “İkinci Adam” yapmıştı.

***

Şevket Süreyya Aydemir’in 1959 yılında yazdığı yaşam öyküsü “Suyu Arayan Adam”dan bahsetmeden bu bahsi bitirmek olmaz.

“Daha derin, daha derin, daha derin kazdım. En sonunda suyu buldum”!

Evet, hepimiz daha derin daha derin daha derin kazıyor ve suyu arıyoruz.

***

Demokraside öyle: Daha derin, daha derin, daha derin kazdıkça özgürleşiyoruz… Kul’luktan birey olmaya; ümmetken, millet olmaya başlıyoruz.

Tek Adam”, “İkinci Adam”, nihayet “Adam”… Hele hele “bir ulusun makûs talihini değiştiren ADAM olmak” kolay, kolay olunmuyor… 

***

(*) Remzi Kitapevi, 1966


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.