Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

TERCİH

Tercih sizin… O kapalı bölmeye girdiğiniz zaman vicdanınızla başbaşasınız. Hiçbir etki sizi kararınızdan vazgeçiremez.  Kul değil de özgür bireyseniz doğru. Ümmet değil yurttaşsanız iki defa doğru.

Karadeniz Baroları, Anayasa ve Referandum süreci ile ilgili bir basın açılama yapıyor. 

Bir hususun altı önemle çiziliyor.

“Referandum sürecinde, en çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olan bir dönem de düşüncesi ne olursa olsun EVET diyenlerin de HAYIR diyenlerinde Türk Milletinin bir ferdi olduğu unutulmamalı.”

Makbulümüzdür; isteyen ‘Tercih’ini ‘Evet’e basar, isteyen ‘Hayır’a!

***

Karadeniz Barolarının basın açıklamasında sadece bunlar yok.

Okumaya devam edelim: “Anayasamızdaki yeni düzenlemelerin başta TBMM’nin denge unsurunu ortadan kaldıracağı,  parlamentonun adeta işlevsiz hale geleceği, Yargı bağımsızlığı ve idarenin yargı denetimine tabi olması, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun önemli bir kısmının Partili bir Cumhurbaşkanı tarafından atanması, Yargı Denetiminin yok olacağı, yargının da Meclis gibi işlevsiz hale geleceğinin endişesini taşımamıza, özellikle Partili BİR Cumhurbaşkanının yargıya bu denli müdahil olması karşısında, o partiye oy vermemiş vatandaşların yargıya başvurmalarında Adil Yargılanacağı HİSSİ Duyma İhtimali, Devletin Temelini oluşturan Yargıya büyük zarar ve rahatsızlık verecektir.

 ***

Nazım’ın diliyle söyleyelim: ‘Ahravili Selim’ bir kitap bulur okur, kitabın sonunda “bildiğini anlatmayan alçaktır” diye yazar. Bildiğini anlatmaya kalkan Ahravili Selim’in başına gelenleri buraya yazmayacağım.

Ahrevili Selim ne istemiştir? Hukuk! Hukuk bir insan hakkıdır, demokrasidir, kimsesizlerin kimsesi olmaktır. Hukuk Hiçbir siyasal yapının veya düşüncenin temsilcisi olamamaktır.

Hukuk herkese lazımdır NOKTA!

*** 

Sayın Okur,

Aralarında Ziraat Bankası, PTT, TPAO, BOTAŞ, TÜRKSAT, Eti MADEN, ÇAYKUR gibi kamunun dev şirketleri ile Savunma Sanayi’nin 3 milyar liralık kaynağı da (üç aylığına) Varlık Fonu’na aktarıldı.

Bu aciliyetin ne demek olduğunu konunun uzmanları enine boyuna tartışacaklardır. Benim naçizane fikrimi sorarsanız; bir örnekle anlatacağım:

“İspanya’ya (biliyorsunuz) Türkiye’ye gelen turist kadar, turist gider.  Diyelim 30 milyon! 30 Milyon turist Türkiye’de 30 milyar dolar harcar; İspanya’da ise 60 milyar dolar! ABD’li Kumarhaneler Kralı ile İspanyollar arasında görüşmeler başlar. Kumarhaneler kralı: “Gelirim; 200 bin kişiye iş olanağı sağlarım, Yargı denetimi istemem!”

Kıssadan hisse;

Bakanlar Kurulu kararıyla Varlık Fonu’na aktarılan varlıklar da aynı kategorik sarmalın altında!  Harcamaları Sayıştay denetimi dışına çıkarılmıştır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.