Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Tırpan sallamak

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Ordu’ya geldi.

Fındığın başkentine gelen bir siyasetçi önce ne yapar?

Partili partisiz üreticilerle, varsa üretici birlikleri temsilcileriyle görüşür.

Pazara inen fındığı değerlendirenlerle(!) bir araya gelir.

 “Tüccar, milletin emeği ve üretimi kıymetlendirmek için eline ve zekâsına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır.”
(1937 Mustafa Kemal ATATÜRK)

***

Kılıçdaroğlu’nun “basına kapalı” toplantıda ne dediğini bilemeyiz.

Yalnız “basına açık” kısmında fındık için söyledikleri önemli. Sadece tarımı değil “katma değeri yüksek ürünlerin” üretilmesi de gerekiyor, diyor.

Bizim de zaman zaman üzerinde durduğumuz fındığı “ham” değil; “mamul, yarı mamul”  hale getirilip pazarlanması ve daha fazla döviz girdisi sağlanmasıdır.

Kılıçdaroğlu üreticilerin dertlerini dinlerken, piyasa oyunlarının da farkına varmış olmalı.

Hadi fındığı bilmeyen; dahası televizyonlarda “üreticiden 10’a alıp, 40’a satanlar” haberleri yapanları unutun.

Biraz yakından bakınca alışla satış arasındaki makasın o kadar açık olmadığı biliniyor.

***

Şu bir gerçek…

Fındığın işlenmesi, kabuğundan ayrılması, beyazlatılması, kavrulmuşunun vakumlanıp satılması az da olsa bir “katma değer” yaratır. Ürünün işlenmesi istihdam sağlar. Bizim beklentimiz bu sınırların daha da zorlanmasıdır.

 

***

Örneğin; Çamsan Lif levha fabrikasının açılışında Ordu’ya gelen Halk (daha sonra Ziraat) Bankası Genel Müdürü Rahmi Önen yaptığı konuşmada; “Orman ürünlerinin sadece yakılarak tüketilmesi, yanlıştır; sanayi ürünü olarak değerlendirilmesi katma değer yaratacaktır!” Sözlerinin daha iyi anlaşılması için de şu örneği vermişti:

-“Buğdayı buğday olarak ihraç ederseniz kasanıza 100 lira girer. Buğdayı buğday değil de bisküvi yapıp ihraç ederseniz kasanıza 400 lira girer.”

***

Sayın Kılıçdaroğlu’nun ‘yöresel kıyafetlerle’ bir bahçede tırpan sallarken çekilen fotoğrafı sosyal medyada dolaşıma sokulmuş. Epey takipçisi var.

Biliyorsunuz, tırpan ilk tarım aletidir. AZRAİLİN ELİNDE DE tırpan hep kapıda beklemektedir. Dışarıya çıkanın vay haline!

Anlayacağınız; tırpan “tekin bir alet değildir”!

Her sallayanı da memnun etmez. Yıllar yılı fındık bahçelerinde tırpan sallayanlarımızın hali ortada. İki yakası bir araya gelmiyor.

Üreticilerimiz:

-“Mevlâm ne eylerse, güzel eyler” deyip duruyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.