Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

TMO kriterleri  

Mali Müşavir Hasan Erzurumluoğlu, Ordulu tüccarla Giresunlu tüccarın aynı olmadığını söylerdi. Giresunlu gerçek tüccardı. Bağı bahçesi yoktu. Ordulu ise, hem üretici hem tüccardı.

Hasan Erzurumluoğlu’nun ikinci tespiti: Giresunlu tüccar iflas edebilir, Ordulu tüccar iflas etmezdi. Nedenini de bağ/bahçe sahibi (üretici) olması idi.

Bu demektir ki, Ordulu tüccar TMO’ya gidebilir.

Çiftçi kayıt sisteminde kayıtlı ise, bal gibi gider. Tabii taahhüdünde ne yazıyorsa, o sınırlar içinde kalmak şartıyla.

Doğru çizgi bu… Bu çizginin dışına çıkan olur mu, olur! FİSKOBİRLİK’in geçmişinde bunlar yaşandı. Tüccarın deposundaki fındıklar,  Çiftçi Kayıt Sistemi olan bir takım  (aracı/müteahhit) üreticiler tarafından FİSKOBİRLİK’e satıldı.

“Tüccar üretici kılığında TMO’ya fındık vermemeli” diyen Ziraat Odası başkanlarının sanırım kast edikleri de budur.

***

14 lira tüccar için yüksek bir fiyat değil! Serbest piyasa zaten 13 lira ve üzeri. 14 liraya TMO’nun kapısını çalacak üreticinin şu hesabı yapacağının bilinmesi lazım.

TMO, sağlam iç fındık oranı yüzde 40’ın altında olmayacak diyor.

İyi kurutulmamış ya da uygun olmayan depolarda tutulmuş nem oranı yüzde 6’yı geçen fındıkları almıyor.

Hele hele yüzde 3’ün üzerinde çürük ve bozuk (ne demekse) varsa, al götür ser, yeniden seç getir diyor. Ayrıca çatlak, kırık ve iç fındık toplamı yüzde 5’in üzerindeyse yandınız.

Sizin anlayacağınız dille söyleyelim, TMO ince eleyip sık dokuduğu sürece ve de kapıya gelen birkaç üreticiyi geri çevirirse, bu zincir tersine doğru uzar gider. TMO’da rahat eder, parası da kasasından çıkmamış olur.

***

Eğer, TMO sezon başında 1 Eylül’de bu fiyatı açıklayıp, piyasaya girseydi. Bugün saydıklarımız o gün yaşanmazdı. Serbest piyasa kendine çeki düzen verir, TMO karşısında fiyat dengesi kurmaya çalışırdı. Bunu yapmadığında üretici TMO’ya yönelirdi… Fındığını iyi seçer, içinde çürük, çarık bırakmaz, nemi artıracak depolamalardan kaçınır, TMO’nun kapısına gelince de malından utanmazdı.

Ne yazık ki, bu şansı 2018 yılı ürününde kaçırdık. Geç gelen TMO, piyasada denge unsuru olma şansını kaybetti.

Kim zarar gördü derseniz. Tabii ki, üretici.

Maliyetler yüksek, fiyat düşük.

***

Eğri oturup doğru konuşalım, fındık yüzde yüz ihraç malı.  Hükümetin tarım politikası bir defa daha sınıfta kaldı.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.