Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Toplum olmak

Önce ilkel toplumlar varmış… Hemcinslerinin ciğerini söküp yerlermiş...

Sonra sonra ortak yasalara uyarak, bir arada yaşama kültürünü geliştiren ileri toplumlar oluşmuş.

Toplum olmanın ne demek olduğunu genç bir muhabirken Ordu Ağır Ceza Reisi Lütfü Kaynak’tan dinlemiştim. O bilge kişiliği ile anlatırdı: 

İnsanlar, topluluk olmaya başlayınca ihtiyaçlarda şekillenmiştir. Örneğin; bir insan ısınmak için ne kadar odun toplar? Bir insanın ihtiyacı kadar… İki insan olunca ne yapar? İki insanın ihtiyacı kadar odun toplar. Bunu büyük bir aile olarak düşünün;  ailenin tüm bireylerini ısıtacak kadar odun toplanır. Yalnız burada bir farklılık vardır; aile bireylerinin tamamı odun toplamaya gitmez. Ailede ilk defa işbölümüne gidilmiştir.  Nüfus arttıkça, eğitim geliştikçe, hizmetler şekillendikçe bugünkü toplumlar, kentler oluşmuştur.

 Başka başka kentler oluştukça da, bir arada yaşama kültürü gelişmiş, geliştikçe de uyulması gereken kurallar yazılı metinlere dönüştürülmüştür. Bugün biz bu kuralların toplamına  “Toplumsal Sözleşme” diyoruz. Hepimizin uyması gereken kurallar bütünüdür Anayasalar! 

***

Araya laf sokuşturmadan ne diyormuş kurallar bütünü Anayasamız?

 X.  Kanun önünde eşitlik

      Madde 10 – Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun  önünde eşittir. 

(Ek fıkra: 7/5/2004-5170/1 md.) Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür.

Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.

Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.

***

Arkadaşlar; toplum olmanın olmazsa olmazı bu. Siz bu kuralların yerine başka bir şey koymak isterseniz, ileri toplum olmaktan çıkar, gücü gücü yetene, ‘ya Allah’ deyip saldıranlardan olursunuz. 

Ne diyeyim; ilkelliğinizle ortada kalasınız!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.