Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Uğur Abi

Uğur Abi,  ne güzel söylemişsin... “Tiyatronuza sahip çıkın. Ona sahip çıkacağınızı bilme mutluluğu bana yeterde artar bile… 

Hepinizi ramp ışıkları altında saygıyla selamlıyorum.”

Yine senin sözlerinle bugün “hepimiz ramp ışıkları altında seni saygıyla selamlıyoruz.”

*** 

Yılları geriye doğru saymak mümkün olsaydı, Gürses Gazetesi’nin kapısından içeri girdiğim günden başlar, önce bir Abi, sonraları bir meslektaşı olarak uzak/yakın ilişkilerimizde aradan geçen 64 yıla neleri sığdırdığımızı bir bir saymak isterdim. 

Bugün o gün değil! 

Yalnız şu kadarını söylemekle yetinelim. Baba Ali Rıza Gürsoy’a “anılarını yaz”  dendiği günleri anımsıyorum. Ali Rıza Gürsoy dostlarının ısrarlarına rağmen anılarını yazmadı.

Dahası Kurtuluş ve kuruluş yıllarını en yoğun ve aktif katılımıyla yaşamış “Genç cumhuriyetçilerden” Ali Rıza Gürsoy ki anılarını yazmadı, biz neyi yazacağız, demeye başladık…

Uğur Abi  “Yaşasın Bizim Tiyatro” anı kitabında tabi bunu aşmış, yer yer baba Ali Rıza Gürsoy’un anlarını da yaşanmışlıklarına katmış…  İyi de yapmış!

Neden “tiyatro” anıları da “gazetecilik” anıları değil? 

 “Yaşasın Bizim Tiyatro” anı kitabında onun da yanıtı var. Şöyle ki:

“(…) o unutulmayacak günleri onlara yeniden yaşatabiliyorsam ne mutlu bana... Ancak ben bu anılarımda tiyatro olgusunu işlemeyi amaçladım. Eğer konunun dışına çıkarsam iş uzar, belki de tadını kaybeder… Onun için o yılların diğer olaylarını diğer arkadaşlarıma bırakarak biz tiyatro anılarımızla devam edelim.”

 Uğur  Abi ,“hepimiz ramp ışıkları altında seni saygıyla selamlıyoruz.”

Mekanın cennet olsun...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.