Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

VAAT ÜSTÜNE VAAT

 

 Aslında yazıya “umut” başlığı daha uygundu. Umut yazınca, devamını da yazmak gerekirdi. Umut fakirin ekmeği, ye Mehmet ye!

Tabii vazgeçtim.

Seçimlere 33 gün kaldığı için “vaat üstüne vaat”  yaygın medyanın manşetinden düşmüyor.

Vaat bir anlamda da “ummaktan”  geliyor.

Örneğin, 4 milyona yakın işsiziniz var. Varsayın var. Böyle bir durumda ne yaparsınız? İşsizine iş olanakları yaratacak yatırımlara ağırlık verirsiniz.

Diyelim ki Ordu ili Türkiye’nin en çok göç veren illerinden biri. Değil ya, varsayın öyle! Yatırımı hangi alanlara yapar, işsizinize iş olanağı yaratırsınız?

Tarım, hayvancılık, sanayi, turizm!

***

Tarımımız ortada. Fındığın alternatifi, yine fındık! Dekar başına üretimi artırın diyorlar, artmıyor. Maliyet/Fiyat sarmalı o kadar iç içe geçmiş ki, ne yaparsanız yapınız, kurtuluş reçetesi yok. Bırakın katma değeri, artı değer bile yaratamıyorsunuz. Maliyetine satış o noktaya geldi ki aracı sayısı arttı. 1960/70’li yıllarda bahçesini üçürdüme verenler; ürünün ikisini alır, birini aracısına verirdi. Bugün tam tersi bir durum var. Bahçe sahipleri üçünbirine razı… Tabii bahçesini bırakabileceği üretici bir aile bulabilirse!

Hayvancılık yapanlar üç yıldır kazanamıyor. Benim çocukluğum Akyazı’da geçti. Taşbaşı Mahallesi’nde oturur, ineğimizi, mandamızı Akyazı’daki bahçemize otlatmaya götürürdük. Keza, Ahmet Cemal Mağden gibi en varsıllı ailelerin zenginlikleri, hayvanlarının sayısı ile çitenindeki mısırla ölçülürdü. Mısırı bir yıl yeten, dahası çiteninde hâlâ mısırı olan zenginlerdi.  

Köylerimizde ise her ailenin mutlaka sağılır bir hayvanı olurdu. Olmayan yoksuldu.

Yaylacılık, küçük ve büyükbaş hayvanları olanlar için o kadar önemliydi ki, bazı yaylalarda otlak meselesinden cinayete varan kamplaşmalar olurdu.

***

Sanayi, 118 işçi çalıştıran Soya Fabrikasıydı. Tarıma dayalı ilk devlet yatırımıydı. Başbakan Adnan Menderes 1956 yılında geldi ve bugünkü Bahçelievler Mahallesi’nde Sözen’lerden alınan arazide fabrikanın temelini attı. Demokrat Parti 1957 seçimlerinden sonra ekonomik krizin en katmerlisini yaşamaya başladı. Çarşı/pazarda artan fiyatları frenleyebilmek için Milli Koruma Kanunu çıkardı. Çoğu esnafın canı yandı. Soya Fabrikası,  Akyazı’da (şimdiki Durugöl mevkii) Tercanlardan alınan 100 dekar araziye gitti.1965 yılında da Başbakan Süleyman Demirel’in kurdeleyi kesmesiyle üretime başladı.

(Bilmeyenler için yazalım. Soya’nın (mahalli adı kürülün) üretimi Mısırarası yapılırdı. Ayrı tarlaları yoktu. Soya Fabrikası açıldığında üretim, mısır ekimi yapılan alanların da azalmasıyla, soya rekoltesi 5 bin tondan, hızla bin tona kadar düştü.

Soya Fabrikası, Trakya’dan getirilen ayçiçeğini işlemeye başladı. Soya Fabrikası Altaş’lara satıldı. Fabrika yıkılmadı, bugün de fındıkyağı işleyerek ayaktadır.)

 Soya Fabrikası Ordu’daki tek devlet yatırımıdır. İki Başbakan Ordu’ya gelmiş, bir temel atmış, olmamış, diğeri gelmiş açılışını yapmış. Sanayi yatırımı yüksek katma değer yarattığı için önemlidir.  Devamı geldi mi? Özel sektör işsizliğe (göçe) çare oldu mu?

Ucu açık sorular bunlar.

***

Erenler dördüncü konu Turizm. Bu konuda bir tek örnek var.  O da “Çambaşı Kayak Merkezi”

Yatırımcılar, oteller zincirine birer halka ile dâhil oldular. Doluluk oranları konusunda bir şeyler söylemek için çok erken… Yüzde 40’ın altında bir doluluk, zarar demektir. Yatırımcısını sevindirmez, bunu da söylemiş olalım.

***

Bugün bu konuya hızlı bir giriş yapmamın sebebi/hikmeti tamda seçimlere 33 gün kala Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın 2,5 milyon işsize iş olanağı sağlayacağının müjdesini vermiş olmasıdır.

Başbakan Bülent Ecevit, işsizliğe çare olarak tarım alanları açmak için taş toplatmıştı. Bakalım Bakan Albayrak ne toplatacak…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.