Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Yağdan kıl çeker gibi…

AKP, MHP iyi çalıştı.  CHP ve HDP’nin yeni taktikler geliştirip, engellemelerine rağmen 18 Maddelik Anayasa değişikliği ilk tur oylaması TBMM’de 330’un üzerinde bir oyla ”yağdan kıl çeker gibi”  kabul edildi.  Devamı bu hafta…  Sonrası malum…  Halkoylaması…  Bizlerin oyları ya “evet” ya “hayır”!

 Bazı okurların gözlerinden kaçmıştır: 12 Eylül 1982 Anayasası “olağanüstü hal” altında yapılmıştı.  Zarflar şeffaftı. “Evet”  beyaz kağıt,  “Hayır” yeşildi.

Yeşil, yani “hayır” yazan oy pusulasını kabinden alıp o şeffaf zarfa koymak; sonra da sandık kurulu önündeki kapalı kutuya atmak her babayiğidin kârı değildi!  Nitekim oylar sayıldığımda görüldü ki;  Beyaz oylar yüzde 94,5, yeşil oylar yüzde 5,5 bile değil! Boş zarflar var.

1982 Anayasası böylece,  “necip halkımızın büyük desteğiyle” kabul edilmiş oldu. Bizler, Anayasayla birlikte darbe lideri Kenan Evren Paşa’nın Cumhurbaşkanlığın da onaylamış oluyorduk.

***

Zaman içinde 12 Eylül Anayasası’nın sağından solundan ufak tefek değişiklikler yapıldı.  Son 15 maddenin kaldırılması, Darbe Lideri Kenan Evren Paşa’nın yargılanması Adalet ve Kalkınma Partisi’nin iktidarı döneminde sağlandı. Sağlanmasına sağlandı ama darbe lideri Kenan Evren’in  “tele/konferans sistemiyle yargılanması sol; sosyal demokratlar arasında  (zaten var olan) yarılmalara sebep oldu. Bu ayrılık, iktidar partisinin yargılamakta “samimi olup olmaması üzerinden” yürütüldü. Bendenizin de zaman zaman oyumu savunmaktan zorlandığım oldu. Bütün suç “yetmez ama evet” çilerdeymiş. Onlar, halkoylamasında  “evet” demeseymiş bugün bambaşka; kimsenin haksız yere tutuklanmadığı; hukukun üstünlüğüne dayalı, demokratik bir Türkiye’de yaşıyor olacaktık(!)

***

Yüzde yüz böyle olacaktı diyemem. Biz, oğlan dönemlerde bile olağanüstü hal şartlarında yaşamaya alıştırıldık. Geriye doğru dönün bir bakın, Olağan sayılacak dönemler, olağanüstü dönemlerden az. Demek ki olağanüstü şartlarda yaşamaya  a-lış-tı-rıl-mı-şız!.

***

  1. Eylül Anayasasına yüzde 94,5 oyu bugün kimlerin verdiğini tartışıyor muyuz?

Sayın okur; şu gerçeğin bilinmesinde yarar var. Olağanüstü şartlar altında halkoylaması olmaz!  CHP karşı bir politika geliştirecekse; Olağanüstü şartlarda, Halkoylamasına gidilmesine karşı çıkmalı.

Bir de Sözcü Gazetesi Yazarı Saygı Öztürk’ün ortaya attığı “ 40 yıldır Yerel Yönetim kanununda değişiklik yapılmadı, orada demokrasi tıkır tıkır işliyor” savı, pekâlâ Halkoylaması sırasında işlenebilir.

Görünen köy kılavuz istemez.

Dereyi görmeden paçaları sıvamıyoruz o da biline!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.