Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Yaşasın Cumhuriyet

Bugün Cumhuriyetimizin 93. yılını kutluyoruz. Cumhuriyet; fikri hür, irfanı hür insanlar yetiştirmiştir.

Feodal (ağa-aşiret kul-ümmet) yapısı içinde çağcıl olmayan ve Prof. Dr. Niyazi Berkes’e göre: "200 yıldır bocalayan" Osmanlı İmparatorluğu sonunda yıkılır. 600 yıllık devlet geleneği, Cihan Devleti olmuş bir imparatorluğu bugün tümden yok sayamayız. O’nun küllerinden Cumhuriyet fikri yükselmiştir.

Pof. Dr. Levis’e göre,

Türk Devleti ‘Osmanlıdan’ son kurtulan ulus"tur.

Atatürk: "Ulusal eğilimi bir hainlikle saptırıp ve yorumlayarak girişimlerimizin ulusal hareketimizin yasadışı olduğunu yayanlara seslenir ve "Padişahla ulus arasında baraj kuran, halkı birbirine karşı silahlandırmaya ve kırdırmaya yöneltenleri affetmez..: (13 Eylül 1919)

Ordu basınından Bilal Köyden Cumhuriyetin 10. Yıl kutlamalarını izlemek için Ankara’ya gider. Atatürk’ü yakından görecektir.

Geldiğinde; gazetesi GÜZELORDU’da şunları yazar: "Atatürk o Nutku verirken ben 5-6 metre mesafedeydim. Riyaseti Cumhur tribününden geçit resmini takip eden Yüce Halaskar, o gün çok neşeli idi. (...) Yurdun dört bir bucağından gelen vatandaşlarla birlikte bütün Ankara tören mahalline taşınmışlardı. Saha karınca yuvası gibi kaynaşan mahşerden bir numune idi. Atatürk’ün gelişinde, nutkunda ve geçit resmi sırasında kopan alkış tufanları, yaşa, varol! Sedaları bir uğultu halinde ve sonsuz boşluk içinde dalga dalga dağılıp gidiyordu."

Atatürk, 1923-38 arası 15 yıl Cumhurbaşkanlığı yapmıştır. Bu dönem Anadolu Aydınlanmasının en yoğun yaşandığı yıllardır. Ülke’de dirlik düzenlik vardır. Anadolu baştanbaşa demir ağlarla örülür. Okullar açılır Anadolu’nun uçsuz bucaksız yerleşmelerinde, Ümmet yoktur artık, Ulus vardır. Kul yoktur artık, birey vardır.

Laiklik ilkesi zaman içinde Cumhuriyetin temeli olacaktır. Din-Devlet işleri birbirinden ayrılacaktır. Hiç kimse dil, din, ırk, renk farkı gözetmeden bu ulusun ferdidir. Kimse, üstün değildir. Bey, Ağa, Paşa unvanları yasaklanmıştır.

Atatürk’ün biz Cumhuriyet nesillerine öğüdü şu: "Bütün arkadaşlarımın Anadolu’da daha başka meydan muharebeleri verileceğini göz önüne alarak ilerlemesini ve herkesin fikri güçlerini. Kahramanlık ve vatanseverliğini, birbirleriyle yarışırcasına göstermeye devam eylemesini talep ederim."  Eylül. 1922)

Cumhuriyeti bu bilgiler ışığında yaşıyoruz.

Daha da yüceltmek için gençler haydin, görev başına...

***

29 Ekim 2004’te “günün mana ve önemine” uygun “Yaşasın Cumhuriyet” yazımı bugün sizlerle bir defa daha paylaşmak istedim.

O günden bugüne köprünün altından çok sular geçti demeyin sakın!

Atatük’ün Eylül 1922’de söylediklerini; bir daha bir daha okuyun!

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.